Unilever genç girişimcileri ödüllendiriyor


OMO, Algida, Lipton, Dove gibi markaların üreticisi Unilever, genç girişimcileri sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara çözümler bulmaya çağırdığı ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nü düzenliyor.

Yarışma, Birleşmiş Milletler’in 193 ülke ile birlikte imzaladığı “Küresel Hedefler”e odaklanıyor. Genç girişimciler, 17 global hedeften Unilever’in desteklediği 8 global hedef ile ilgili projeleriyle yarışacaklar. 18 Kasım’a kadar devam edecek olan yarışmada, 7 finaliste toplamda 200.000 Euro’yu aşan finansman desteği ve özel danışmanlık hizmeti verilecek.

Aynı zamanda, 7 finalist arasından en başarılı projeye sahip genç girişimci belirlenerek ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’ 35 yaş ve altı genç girişimcilerin katılımıyla 18 Kasım’a kadar devam edecek. Yarışma Birleşmiş Milletler’in yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikleri yok etme ve iklim değişikliği ile mücadele etme amacıyla 25 Eylül tarihinde 193 ülke ile birlikte imzaladığı Global Hedefler’e odaklanıyor. Genç girişimciler, 17 global hedefin Unilever tarafından desteklenen 8 hedefi ile ilgili fikirleri ve projeleriyle yarışmaya katılabiliyorlar. 

Bu hedefler kapsamında genç girişimciler; yoksulluğu ve açlığı sonlandırma, cinsiyet eşitliği, temiz su ve sağlık koşullarını iyileştirme, ulaşılabilir ve temiz enerji, iyi koşullarda çalışma ve ekonomik büyüme, sorumlu tüketim ve üretim, iklim değişikliklerinin etkileriyle mücadele etme ile ilgili fikirleriyle yarışacaklar.

Kazanana 200.000 Euro finansman ve rehberlik desteği

Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilir Liderlik Enstitüsü ortaklığında ve Ashoka işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nde, finale kalmaya hak kazanan 7 proje 2016 Mart ayında kamuoyuna duyurulacak. 7 finaliste toplamda 200.000 Euro’yu aşan finansman desteği ve özel rehberlik hizmeti verilecek.

7 finalist arasından seçilecek en başarılı projeye sahip genç girişimci ise Galler Prensi Charles’ın himayesinde verilen Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak.

Unilever Türkiye’den genç girişimcilere yeni bir fırsat

2014’te 88 ülkeden 800’ün üzerinde genç girişimcinin başvurduğu yarışmada Türkiye, en çok proje başvuru yapılan ilk 5 ülkeden biri olmuştu. Bu sene de Unilever Türkiye, genç girişimcileri projeleriyle yarışmaya katılmaya davet ediyor ve yarışmaya katılan genç girişimcilere yepyeni bir fırsat daha sunuyor. 2016 Mart ayında global finalistlerin açıklanmasının ardından, Ashoka Türkiye işbirliğiyle Türkiye’den yapılan başvurular ayrıca incelenerek Türkiye finalistleri belirlenerek genç girişimcilere finansman desteği ve danışmanlık desteği verilecek. Geçtiğimiz sene, Honduras’lı Daniel Yu, “ReliefWatch: Impact Meets Data” projesiyle ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün yanı sıra 50.000 Euro’luk büyük ödülü almaya hak kazanmıştı.

Yarışma ile ilgili diğer tüm detayları öğrenmek ve başvuru yapmak için www.changemakers.com/globalgoals2015 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Unilever hakkında

Unilever, 190’dan fazla ülkede satılan ürünleri ile her gün 2 milyar tüketiciye ulaşan, Gıda, Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde 172.000 çalışanı olan Unilever, 2014 yılında 48,4 milyar Avroluk yıllık satış hacmine ulaşmıştır. Şirketimizin kapsama alanının yarısından fazlası, gelişen ve yükselen pazarlarda yer almaktadır (%57).

Unilever Türkiye portföyünde; OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Sunlight, Elidor, Dove, Dove Men, Toni&Guy, Signal, Clear, Rexona, Lux, Axe, Sana, Lipton, Knorr, Calve, Becel, Algida, Carte d’Or, Cornetto, Fruttare, Nogger, Magnum, Max, UFS ve Vaseline markaları yer almaktadır.

Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı şunları hedeflemektedir:

  • Büyümeyi çevresel etkilerden ayırmak
  • Bir milyardan fazla insanın sağlık ve esenliklerini artırmak için harekete geçmesine yardımcı olmak
  • 2020’ye kadar milyonlarca insanın geçim kaynaklarını iyileştirmek

Unilever, 2015 Dow Jones Sürdürülebilirlik İndeksinde sektörünün bir numarası seçilmiştir. Unilever, FTSE4Good Endeksinde ise en yüksek çevresel skor olan 5'e yükselmiştir. 2014 GlobeScan/SustainAbility yıllık anketinin Global Kurumsal Sürdürülebilirlik Liderleri listesinde dördüncü kez üst üste birinci sırada yer alan Unilever, 2015 yılında, Oxfam’ın Behind the Brands Scorecard Listesinde en sürdürülebilir gıda ve içecek şirketi olmuştur. Unilever ayrıca LinkedIn’de de, tüm sektörlerde dünyanın en çok aranan ilk 3 işvereninden biridir. Unilever ve markaları hakkında daha çok bilgi için, lütfen www.unilever.com.tr adresini ziyaret ediniz.

Bu konuda daha fazla keşif yapın

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.

Bize Ulaşın