1. Home
  2. ...
  3. Basın Bültenleri
  4. Unilever, dünyayı değiştirecek genç girişimciler arıyor

Unilever, dünyayı değiştirecek genç girişimciler arıyor

OMO, Algida, Lipton, Dove gibi markaların üreticisi Unilever, genç girişimcileri sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara çözümler bulmaya çağırdığı ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nü düzenliyor.

Tüm dünyada gençleri, çevresel etkileri azaltan, sağlık ve esenliği artıran, yaşam koşullarını iyileştiren, sürdürülebilir ürünler ve hizmetlerle ilgili fikir geliştirmeleri için teşvik eden yarışmaya başvurular, 1 Ağustos’a kadar devam edecek. Ekim ayında açıklanacak 7 finaliste, toplamda 200.000 Euro’yu aşan finansman desteği ve özel danışmanlık hizmeti verilecek.

Finalistler arasından seçilecek ve ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak genç girişimci ise Ocak 2015’te açıklanacak.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülleri 30 yaş ve altı gençlerin katılımına açık olarak gerçekleşiyor. Yarışma, çeşitli uygulama ve davranış değişiklikleri aracılığıyla, çevresel etkileri azaltan, sağlık ve esenliği artıran, yaşam koşullarını iyileştiren, sürdürülebilir ürünler ve hizmetlerle ilgili fikirleri bulmaya odaklanıyor.

Kazanana 200.000 Euro finansman ve rehberlik desteği

Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilir Liderlik Enstitüsü ortaklığında ve Ashoka işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nde, finale kalan 7 gence toplamda 200.000 Euro’yu aşan finansman desteği ve özel rehberlik hizmeti verilecek. Yarışmanın kazananı aynı zamanda Galler Prensi Charles’ın himayesinde verilen ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak.

Finale kalan yedi kişi, önce bir online geliştirme programına, sonrasında da Cambridge Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek iki günlük bir atölye çalışmasına katılacak. Burada finalistlerin fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla uzman desteği ve profesyonel rehberlik desteği verilecek.

Son başvuru tarihi 1 Ağustos 2014…

2013’te 90’dan fazla ülkeden 500’ün üzerinde genç girişimcinin başvurduğu etkinliğe bu yıl son katılım tarihi 1 Ağustos olarak belirlendi. Finale kalmaya hak kazanan projeler ise 2014 Ekim ayında kamuoyuna duyurulacak. Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi genç girişimci ise Ocak 2015’te belli olacak.

Geçtiğimiz sene, 24 yaşındaki Endonezyalı Gamal Albinsaid, dar gelirli aileler için ev atıklarının değerinin sağlık sigortasına dönüştürülmesi projesiyle ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün yanı sıra 50.000 Euro’luk büyük ödülü almaya hak kazanmıştı.

Unilever başkanı Paul Polman: pek çok sorunun çözümü gençlerin elinde

Unilever Dünya Başkanı Paul Polman, organizasyona ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Gezegenimizin karşılaştığı pek çok güçlüğün çözümünün gençlerin elinde olduğuna inanıyorum. Gençler, önümüzdeki dönemde gelişmekte ve büyümekte olan ülkelerde nüfusun %50’sini temsil edecekler. Gelecekte ise nüfusun %100’ü onlardan oluşacak; dolayısıyla sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırmak için onları da bu sürece katmamız ve fikirlerine yatırım yapmamız büyük önem taşıyor” dedi.

Yarışma ile ilgili diğer tüm detayları öğrenmek ve başvuru yapmak için www.changemakers.com/sustliving2014 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuda daha fazla keşif yapın
Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.

Bize Ulaşın