Algida ile yaz rekor sayıda yeni ürünle başlıyor

Dünya genelinde 16,6 milyar litrelik hacimle 160 milyar TL’lik ekonomik bir değeri ifade eden dondurma pazarı, Türkiye’de de son beş yılda 2 kat büyüdü. Türkiye pazarında ise; 2013 yılı itibariyle dondurma pazarı 2 milyar TL’lik büyüklüğü ile ülke ekonomisinin değer üreticilerinden biri olmayı başardı. 

Türkiye, kişi başı tüketimde litre bazında 4 litre ile dünya sıralamasında 29’uncu sırada yer aldı. Kişi başı dondurma tüketimini 0,3 litreden 4 litrenin üzerine çıkararak, 23 yılda 13 kat artmasına öncülük eden Algida, 2013 yılında %73’e yükselen pazar payı ile yıllardır pazarın lideri. Tüm Türkiye tarafından sevilen en zengin ürün portföyünün yaratıcısı Algida, bu yıl 26 yeni ürünle bir rekora imza atarak, dondurma pazarına yön veren marka konumunu istikrarlı bir şekilde korumaya devam ediyor.

Algida, Türkiye’de kurulan Ar-ge merkeziyle rekor sayıda yeniliğe imza attı

Mustafa Seçkin, 6 milyon TL’likyatırımla İstanbul’da faaliyete geçen, dünyadaki 6 dondurma üssünden biri olan, 35 ülkenin yönlendirildiği ve markanın rekor sayıda yeniliğe imza atmasına olanak tanıyan Algida Ar-ge merkezi hakkında da şu açıklamalarda bulundu; “Türkiye, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Rusya, Ukrayna ve Belarus’taki Unilever operasyonlarının bağlı olduğu İstanbul’u dondurmada Ar-ge çalışmalarının merkezi haline getirmeyi amaçladık. 

Bu amaç doğrultusunda globalden aldığımız destekle kurduğumuz Ar-ge merkezimizde, hammadde ve formülasyon, işleme ve ambalaj geliştirme alanlarında 40 kişiden oluşan uzman bir kadro ile çalışmalarımıza başladık.Tüketici Laboratuarı, Dondurma Pilot Üretim ve Teknolojik Test Ünitesi’nin yanı sıra modern ofisler ve destekleyici birimlerin yer aldığı merkezimizde, 1 yıllık çalışmalarımız sonucunda 2014’e rekor sayıda yeniliğe imza atarak başladık.”

Konya Fabrikası, tüm dünya için örnek projesi ile faaliyete başladı

Dondurma pazarına yönelik verileri değerlendiren Unilever gıda pazarlama başkan yardımcısı Mustafa Seçkin, geçen yıl faaliyete başlayan Konya Fabrikası’ndaki yeniliklerden de söz etti. Seçkin, “95 milyon euronun üzerinde yatırımla kurulan, 80 milyon litrelik üretim kapasitesi olan Algida Konya fabrikası; 2013 yılında üretime başladı ve 2014 yılında toplam Algida üretiminin %12’sini karşılamayı hedefliyor. 

Üstelik faaliyet gösterdiğimiz ilk günden itibaren “sıfır katı atık” hedefimizi de gerçekleştirmeyi başardık” dedi. Konya Fabrikası’nda hayata geçirilen Güneş Arabası için ise; ”Sürdürülebilir bir enerjiyle çalışan ve yılda 425 kg karbondioksit salınımını engelleyen Algida Güneş Arabası, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için de örnek bir projedir. Güneş enerjisiyle fabrika sahasındaki ulaşımı sağlayan Güneş Arabası’nın üretim ve kalkınmaya destek veren tüm kuruluşlara örnek olmasını ve doğal kaynak kullanımının bu tür projelerle azaltılmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Yaza rekor sayıda yeni ürünle giriyoruz

Üretim kapasitesinden pazar payına kadar kapsamlı bir büyümenin ve rekor sayıda yeniliğin öncülüğünü yapan Algida, bu değişimin fiyatlarında hissedilmeyeceğini duyurdu. Tüm iyileştirmelerini Türkiye’deki dondurma pazarını büyütmek için yaptıklarını belirten marka, bu yıl ürünlerindeki fiyat düzenlemesinin maliyet artışlarının tahminin altında kaldığını belirtti. 2014’te Dolar ve Euro’daki %20 üzerindeki değişimlere ve %23’ün üzerinde hammadde artışlarına rağmen, Algida yöneticileri, fiyat düzenlemesini %5’te yani maliyet artışlarının çok altında tuttuklarına dikkat çekti. Yüksek maliyet artışlarını ve kur değişiminin etkisini tüketiciye yansıtmamayı başardıklarını belirttiler.

Yaz boyunca gökten dondurma yağacak

Bu yazın habercisi sadece yükselen hava sıcaklığı ve düşen cemreler değil, aynı zamanda Algida’nın gökten yağacak dondurmaları da olacak. “İlk Dondurma Düştü, Yaz Başlıyor” sloganıyla yola çıkan Algida özel olarak hazırlanmış mini paraşütlerle, Türkiye’deki 5 şehre havadan dondurma yağdıracak. Bu 5 şehri ise Twitter üzerinde yapılacak oylamayla belirleyecek. Şehirler ise #GöktenDondurmaYağsa hashtag’i ile istediği şehrin adını paylaşacak tüketicilerin seçimleri doğrultusunda belirlenecek.

2014 yazında unutulmaz anlara imza atacaklarını duyuran Algida, iletişim kampanyalarında Türkiye’nin en sevdiği gruplardan biri olan Model Grubu’na yer verdiklerini belirtti. Türk Pop Müziği’nin unutulmaz yorumcusu Barış Manço’nun Kara Sevda şarkısının Algida için yeniden düzenlendiği ve yaza damgasını vuracak olan şarkıyı Model Grubu seslendiriyor.

Bu konuda daha fazla keşif yapın

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.