Geç içerik

Mikro Plastikler

Deniz ortamının mikro plastiklerin olası etkisinden korunması önemli bir sorundur.

Geçmiş bilgisi

Deniz ortamında tespit edilen (çoğunlukla 5 mm'den küçük) plastik parçalarına mikro plastik adı verilir. Bu mikro plastikler, daha büyük plastik parçalarının suda parçalanması, evde yıkanan çamaşırlardan kopan sentetik lifler ve bir dizi tüketici ürünü ve endüstriyel üründe aşındırıcı veya diğer özellikleri nedeniyle kullanılan küçük plastik kürecikler da dahil olmak üzere, çok çeşitli kaynaklardan geliyor.

Unilever olarak, peeling etkili yüz ve vücut yıkama ürünleri gibi, az sayıda bazı kişisel bakım ürünlerinde küçük peeling etkili aşındırıcı kürecikler kullanıyorduk. Plastik aşındırıcı kürecikler, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri nazikçe temizleyebilme özelliğinden ötürü bazı ürünlerimizin içinde bir birleşen olarak yer alıyordu. Pek çok tüketici bu tür kürecikler içeren ürünlerin sağladığı temizlik hissini seviyor.

Deniz ortamında, kişisel bakım ürünlerinde kullanılan plastik aşındırıcı küreciklerden kaynaklı olduğu düşünülen plastik miktarı diğer kaynaklara göre kısıtlı kabul ediliyor. Ancak, bazı paydaşlar deniz ortamında giderek artan mikro plastiklerin potansiyel etkileri hakkındaki endişelerini dile getirdiler ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan plastik aşındırıcı kürecikler da dahil olmak üzere mikro plastik miktarının nasıl azaltılabileceğine dair yollar aramaya başladılar.

Unilever'in duruşu

Kişisel bakım ürünlerimizden plastik aşındırıcı kürecikleri çıkarmaya karar verdik çünkü tüketicilere plastik kullanmaya ihtiyaç duymaksızın aynı peeling performansını sağlayacak ürünler sunabileceğimizi düşündük. Plastik aşındırıcı küreciklerin sağladığı tensel deneyim ile eşdeğer bir deneyim sağlayan uygun alternatifleri kullanarak 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren dünya çapında tüm ilgili ürünlerimizden bu malzemeyi çıkarttık.

Başa dön