Geç içerik

Unilever’in Hayvan Deneylerine Yönelik Duruşu

Ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmiyoruz ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sona ermesi için çaba gösteriyoruz. Ürünlerimizin tüketicilerimiz, çalışanlarımız ve çevre için güvenli olup olmadığını değerlendirmek için; hayvanların kullanılmadığı farklı yaklaşımlardan faydalanıyoruz. Bununla birlikte biz de hayvanlardan elde edilen yeni verilere dayanmayan ‘yeni nesil’ güvenlik değerlendirmesi yaklaşımları geliştiriyoruz.

Unilever olarak 2023 yılına kadar kozmetik ürünler için hayvan deneylerinin tüm dünyada yasaklanmasını destekliyoruz. Ve hayvan deneylerini tüm dünyada sona erdirme taahhüdümüz kapsamında değişime öncülük eden markalarımız, dünya çapındaki hayvan hakları savunucusu gruplar tarafından sertifikalandırılıyor.

Unilever’ in sahip olduğu geniş marka portföyü içerisinde, bazen kullandığımız içerik maddelerinin bazı piyasalarda uyulması zorunlu olan yasal ve düzenleyici gerekliliklere uymak için tedarikçilerimiz tarafından test edilmesi gerekiyor. Ayrıca bazı kamu makamları da yasal düzenlemeler gereğince belli ürünleri hayvanlar üzerinde test ediyor. 30 yıldan daha uzun süredir hayvanların kullanılmadığı yaklaşımların benimsenmesi için yaptığımız çalışmalar sayesinde; Hayvanlara Etik Muamele için Mücadele Edenler Derneği (PETA) Unilever’i ‘yasal düzenlemelerde değişiklik yapılması için çalışan şirket’ olarak tanımlıyor.

Bu konudaki öncü yaklaşımımızın net bir amacı var: Hayvanların kullanılmadığı yaklaşımları geliştirmeye, kullanmaya devam etmek ve ürünlerimizin bu anlamda güvenli olduğunu garanti etmek için yaptığımız araştırmaları herkese duyurmak. Hayvanların kullanılmadığı güvenli bilimsel çalışmalarda dünyanın kabul görmüş önde gelen isimlerinden oluşan ekibimiz, düzenleyici makamlar, STK’lar, tedarikçilerimiz ve diğer bilim insanlarıyla birlikte çalışarak yaklaşımımızı paylaşıyor ve yetkili makamları bu yaklaşımları daha çok benimsemesi için teşvik ediyor.

Hayvan deneyleri yerine, hayvanların kullanılmadığı güvenli bilimsel çalışmalarımızın takdir edilmesi sonucunda; 2019 yılında “The Humane Society Amerika” tarafından verilen “Kurumsal Farkındalık Ödülü” ne layık görülmekten ötürü gurur duyuyoruz.

Unilever’ in endüstride öncü ‘yeni nesil’ güvenlik değerlendirme yaklaşımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız videoyu izlemek için tıklayın.

Başa dön