Geç içerik

Geleceğin Ar-Ge'si: Unilever Microsoft ile inovasyonu nasıl dönüştürüyor?

Yayınlandı:

Unilever'de araştırma ve geliştirmenin (Ar-Ge) temellerini yeniden keşfediyoruz. Kimya ve tüketici ürünleri alanındaki uzmanlığımızın yanı sıra Microsoft'un son teknoloji yapay zekâ ve kuantum bilişimi sayesinde inovasyonumuzu nasıl hızlandırdığımızı öğrenin.

Laboratuvarda çalışan bir Unilever bilim insanı, robotik bir kol tarafından destekleniyor.
Alberto Prado, Global Ar-Ge Dijital ve İş Ortaklıkları Başkanı.
Alberto Prado, Global Ar-Ge Dijital ve İş Ortaklıkları Başkanı.

Unilever, inovasyonu desteklemek için bilimsel keşifleri hızlandırmak amacıyla tasarlanmış bir bilgisayar sistemi olan Microsoft'un Azure Quantum Elements'ini kullanıyor. Kuantum bilişimin keşfinden büyük dil modellerine kadar, çalışma şeklimizde devrim yaratabilecek potansiyele sahip birkaç önemli iş birliği alanı belirledik. Daha fazla bilgi edinmek için Unilever'in Küresel Ar-Ge Dijital ve İş Ortaklıkları Başkanı Alberto Prado ile konuştuk.

Microsoft ile nasıl çalışıyoruz?

Sanal uluslararası laboratuvarımız Datalab, dijital Ar-Ge çalışmalarımızın ana giriş noktasıdır ve tüm tescilli verilerimizi ve birinci sınıf bilimsel ve mühendislik uzmanlığımızı tek bir dijital alanda bir araya getirir. Sistem, daha hızlı ve daha verimli araştırma sağlamak için uzmanlarımızın modelleri, simülasyonları ve gelişmiş analitiği kullanmasına olanak tanıyor. Azure Quantum Elements ve Datalab'ı birlikte kullanarak, gelecekteki modellemelerimizde yüz binlerce yeni simülasyonun sonuçlarına erişebileceğiz.

Son dönemde, Datalab etrafındaki yetenek paketimize üretken yapay zekâyı nasıl dâhil edeceğimize bakıyoruz. Ayrıca kuantum bilişim ile deneyler yapmaya da başladık. Kuantum bilişim, verilerin işlenme hızı ve miktarı açısından devrim niteliğinde bir teknoloji.

’Azure Quantum Elements, bilimsel keşifleri hızlandırmak için yüksek performanslı bilgi işlem, yapay zekâ ve gelecekte kuantum bilgi işlem alanlarındaki gelişmeleri bir araya getiriyor. Bu, bilim insanlarının çok sayıda molekülü verimli bir şekilde analiz ederek umut verici kimyasal kombinasyonları belirlemelerine olanak tanıyor. Unilever ile yaptığımız çalışma, bilgi işlemimizi Unilever'in ölçeği ve Ar-Ge mükemmelliği ile birleştirerek gerçekten heyecan verici olasılıklar yaratıyor.

Zulfi Alam, Microsoft Azure Quantum Kurumsal Başkan Yardımcısı
Azure Quantum Elements'ın işimize en büyük faydayı nerelerde sağlayacağını görmeyi umuyoruz?

Azure Quantum Elements, işleri daha hızlı ve daha iyi yapmamızı sağlıyor. Moleküllerin kimyasına göre neler olabileceğini tahmin etmek için bir simülasyon kullanarak, artık bunları aktif olarak üretecek birine ihtiyaç duymadan test edebiliyoruz. Bu da yeni bilgiler, inovatif düşünceler ve yeni teknoloji seçenekleri yaratıyor.

Ayrıca yeni malzeme keşiflerini de test ediyoruz. Dahası, belirli bir moleküle baktığımızda, belirli bir performans özelliğine sahip olup olmadığını belirleyebiliyoruz. Örneğin, bir molekül suda çözünmüyorsa, onu bir şampuan veya çamaşır deterjanında kullanamayız.

Azure Quantum Elements aynı zamanda uzman formülasyon ekibimizin ürünlerimiz için içerik oranlarını önceden hayal bile edilemeyecek bir hızda mükemmelleştirmesine yardımcı oluyor. Formülasyonlar karmaşık bir araştırma alanı çünkü çok sayıda farklı bileşenin etkileşime girmesini içeriyor ve hesaplamalı olarak test edilmesi çok pahalıya mal olabiliyor.

Bunu nasıl geliştirmeyi planlıyoruz?

Microsoft ile dönüşüm yaratan bir yolculuk içindeyiz. Ortak çalışmamızla oluşturduğumuz benzersiz yetenekleri kullanarak keşif takvimimizi yıllardan aylara ve hatta haftalara indirebilme potansiyeline sahibiz. Bu teknolojik sıçrama, geniş tescilli veri havuzumuz ve yüz yıllık kişisel bakım ve ev bakımı alanındaki bilimsel uzmanlığımızla birleştiğinde, bilim insanlarımızın yeni nesil tüketici ürünleri geliştirmede sektöre öncülük edebileceği anlamına geliyor.

Başa dön