Geç içerik

YARALARIMIZI SARMAK ANCAK BİRLİKTE MÜMKÜN

Yayınlandı:

Siyah zemin üzerinde beyaz Unilever logosu

4 Ağustos 2023 tarihinde güncellenmiştir.

100 yılı aşkın bir süredir ülkemizde iyi günlere olduğu kadar zor günlere de birlikte tanıklık ettik. Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep’te gerçekleşen ve 11 ili tarifi imkansız biçimde etkileyen deprem felaketi, tanık olduğumuz en acılı olaylardan biri olarak tarihe geçti. Ülkece tüm kayıplarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa ve yakınlarına sabır diliyoruz. Unilever ailemizden yitirdiğimiz değerli arkadaşlarımızı da rahmet, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Yaralarımızı hızlıca sarmamız gerekiyor ve bu ancak birlikte mümkün. Bu inançla felaketin yaşandığı gün itibari ile AFAD, Kızılay ve Bakanlıklar gibi yetkili kurumların ihtiyaçlara ilişkin yönlendirmelerine başvuruyor ve ortaya çıkan büyük dayanışma hareketinde yerimizi alıyoruz. Bu bakış açısı ile yetkili kurumlarla koordineli bir biçimde hayata geçirdiğimiz destek çalışmalarına dair güncel bilgiler şu şekildedir;

 • Gıda, hijyen ve kişisel bakım ürünlerimiz ile içme suyu da içeren 26 tır yardım malzemesini AFAD ve Türk Kızılay ekiplerinin yanı sıra bölgedeki diğer yardım organizasyonlarına ulaştırdık.
 • Adıyaman ve Hatay’daki çadır mutfaklarımızda Unilever Food Solutions şeflerimizin katkılarıyla afetin ilk 10 gününde iki şehirde de günde 15bin kişiye başta sıcak çorba olmak üzere yemek servisi sağladık. Bu servisi daha fazla noktaya taşıyacak şekilde çalışmalarımızı tamamlıyoruz.
 • Bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına destek olan yüzlerce AKUT Vakfı gönüllüsüne koruma ve güvenlik malzemeleri temin ettik.
 • Yaşanan felaketten etkilenen bölge çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve aileleri için kapsamlı bir destek programını hayata geçirdik. İlk etaptaki nakdi ihtiyaçlarına destek olmanın yanı sıra bölgede sağlamlık kontrolünü sağladığımız depolarımızda barınma imkanlarını açtık. Ulaştırdığımız 19 konteyner ve 70’ten fazla çadırla toplamda 70 aileye bu alanlarımızda barınma imkanı sağlıyoruz.
 • Birinci ve ikinci derece yakınlarını kaybeden çalışanlarımıza desteklerimizi ulaştırdık ve ikamet ettikleri evlerini kaybeden çalışanlarımıza DASK ödemelerinin eş değeri miktarda destek sağlıyoruz.
 • Afet bölgesine yönelik çalışmalar gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çorlu Belediyesi gibi paydaşlarımıza ulaşım ve lojistik desteği sağladık.
 • Kışlık eldiven ve şaldan oluşan 3 tır malzemeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.
 • Ticaret Bakanlığı ve Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının başlattığı “Deprem Yardımlaşma Seferberliği”ne, Unilever çalışanlarının ve iş ortaklarımızın kullandığı Unishopturkiye.com e-ticaret mağazası ile dahil olduk. Sayfadan alınan yardım paketi siparişlerini AFAD koordinasyonunda, herhangi bir ticari kazanç sağlamadan deprem bölgesine ulaştırmaya başladık.
 • Afet koordinasyonuna destek sağlamak üzere lojistik yönetim tecrübemizi aktaracak bir Unilever Türkiye yöneticimiz AFAD İskenderun deposunda göreve başladı.
 • Yaşanan felaketin ilk gününden itibaren afet bölgesine yönelik çalışanlarımız ve toplum için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda şu ana kadar 1.4 Milyon Euro’dan fazla kaynak kullandık.
 • AFAD, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında yer aldığı otuz belediye tarafından Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya'da kurulan ve günde 20.000 kişinin duş ihtiyacını karşılayan 385 adet mobil duşta kullanılmak üzere 2023 yılı boyunca gönderimlerini yapacağımız şampuanları bölgeye sevk etmeye başladık. Ürün gönderimi sağladığımız mobil duşların konumlarına buradan (PDF 387.93 KB) ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca, gıda, hijyen ve kişisel bakım ürünlerimizin bağışına ilave olarak Unilever Global ekiplerimiz de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla, Türkiye ve depremden etkilenen bir diğer ülke olan Suriye için ayni ve maddi yardım içeren 1 milyon Euro’luk bir kaynağı devreye aldı ve yardım gönderileri bölgeye ulaştırılmaya başlandı.
 • Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’de bulunan bölge ekiplerimiz Türk Başkonsolosluğu organizasyonunda ve aracılığıyla AFAD’a ulaştırılmak üzere 10 kamyondan (115,800 adet, 65 palet) oluşan hijyen, gıda ve kişisel bakım malzemesi yardımını Türkiye’ye ulaştırdı.
 • Unilever Türkiye çalışanlarının bölgedeki yardım kuruluşlarına gerçekleştirdikleri bireysel bağışların toplamı olan yaklaşık 2.6 Milyon TL’lik yardımın eş miktarını biz de AFAD ve Türk Kızılay’ına aktarıyoruz. Bununla birlikte, Unilever’in yurt dışındaki çalışanları tarafından toplanan 145 bin Dolar değerindeki bağışın eş miktarını da yine AFAD ve Türk Kızılay’ına aktarıyoruz.

Unilever Türkiye olarak yaraları uzun dönemde sarılacak bu afet konusunda orta ve uzun dönemli bir destek planı üzerinde de çalışıyoruz. Özellikle felaketten en yoğun biçimde etkilenen, fiziki ve sosyal olarak yeniden inşa edilecek şehirlerimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde hayatın olabildiğince normal akışına dönmesi konusunda şirketimizin markalarımız aracılığıyla nasıl roller üstlenebileceğini, ne tür iş birlikleri ile pozitif etki yaratabileceğini şimdiden çalışıyoruz. Bugüne kadar pek çok sosyal, ekonomik ve çevresel ihtiyaç konusunda kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile somut değer yaratmayı başaran markalarımızın bölge için yaratabilecekleri değere inanıyoruz.

Markalarımızın yürüttüğü çalışmalar:

ALGİDA

TEGV ile iş birliği yaparak Ateşböceği eğitim tırlarını gezici etkinlik alanlarına dönüştüren Algida, binlerce çocuğun sosyalleşebilmesine ve nitelikli eğitime ulaşabilmesine destek oluyor.

CİF:

Cif, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’daki 55 çadır kentte, bölge halkından istihdam ettiği Cif temizlik ekipleriyle mutfak, tuvalet gibi ortak alanların temizlenmesine katkı sağlıyor. Hatay Kızılay Konteyner kentinde kullanıma açılan Cif #TemizkenGüzel Hatay Parkı ile de deprem bölgesinde yaşayanlar için önemli bir ihtiyaç olan yeşil ve temiz sosyalleşme alanları yaratıyor. Cif’in deprem bölgesi çalışmaları bölgede 1 milyondan fazla insanın yaşamına dokunuyor.

DOMESTOS

Domestos, bölge ihtiyaçlarına özel olarak ürettiği Domestos Afet ve Acil Durumlar için Parfümsüz Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ürünleriyle Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da kurulan mobil tuvaletlerin hijyen koşullarının iyileşmesine destek oluyor. Ayrıca, 10 yılı aşkın süredir ülke genelindeki okullara hijyen desteği sağladığı Domestos Okul Hijyen Programı kapsamındaki çalışmalarını deprem bölgesine yönlendiren Domestos, çadır kentler ve konteyner kentlerde çocuklar için eğitim faaliyetlerinin gerçekleştiği alanlarda, kamu kurum ve kuruluşlarının koordinasyonuyla çocukların güvenle kullanabileceği tuvaletler kurulmasına ve bu tuvaletlerde hijyen koşullarının sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliği ile çocuklar için yürütülen Eğlen, Öğren, Hijyen Projesi de TEGV'nin Ateşböceği gezici ekipleriyle deprem bölgesine taşınıyor. Gaziantep, Diyarbakır, Osmaniye, Hatay, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş'ta 13 bin çocuğun eğitimlerden faydalanması hedefleniyor.

ELİDOR

Elidor, Malatya, Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta kurulan mobil duşlarda kullanılmak üzere, günde 20.000 kişinin duş ihtiyacını karşılayan şampuan ürünlerini bir yıl boyunca bölgeye gönderiyor. Ayrıca, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da açtığı Elidor X TOG Genç Kadın Destek Merkezleri ile 17-25 yaş arası genç kadınlara sosyal ve duygusal destek sağlıyor.

DOVE

Uzun yıllardır Türkiye çapında yürüttüğü Dove Özgüven Projesi’nin odağını, bölgenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak UNICEF ile iş birliği içinde yürüttüğümüz Dove Güven Projesi'ne dönüştüren Dove, Dr. Özgür Bolat liderliğinde klinik psikologlar tarafından hazırlanan iki farklı eğitim modülüyle deprem felaketinden etkilenen gençlere ve ebeveynlere psiko-sosyal destek sağlıyor, sarsılan güven duygusunu yeniden inşa etmeyi hedefliyor.

KNORR

Knorr, afet bölgesindeki Kızılay ve AFAD yönlendirmesiyle Hatay, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Maraş ve Gaziantep’te bulunan aşevlerine her gün 1700 kişiye sıcak çorba sağladı.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Osmaniye ve Hatay illerinde valiliklerin koordinasyonu ve ihtiyaçlara göre yönlendirmesiyle oluşturulan güzergahlarda mobil çorba aracıyla Knorr çorbalarını ikram etti, her gün 1500 kişiye sıcak çorba ulaştırdı.

“Yemek dayanışmadır” mesajıyla İstanbul’da açtığı geçici mağazalarla deprem bölgesindeki çiftçilerle dayanışmak üzere “Knorr’un Kileri”ni açtı. Deprem bölgesinden ürünlerin tüketiciyle buluşturulduğu geçici mağazaların tüm geliri, Knorr’un deprem bölgesindeki çiftçileri desteklemek üzere yürüttüğü çalışmalara aktarıldı.

OMO

OMO, 2022 yılında başlayan Çocuk Oyun Parkları projesi kapsamında 10 yeni oyun parkını depremden etkilenen yerleşim alanlarında kurmaya başladı.

OMO Geri Dönüşüm kutularında toplanan plastiklerden üretilen oyun parkları Malatya İnönü Üniversitesi Teknopark Konteyner Kenti’nde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar 4 Çadır Kent’inde, Adıyaman K2A Konteyner Kenti’nde ve Hatay Kızılay Konteyner Kent’te çocuklarla buluştu.

Yetkililerin yönlendirecekleri alanlarda yeni parkların kurulması için çalışmalarımıza devam ederken; projemizin ikinci ayağını hayata geçirdik. Deprem sonrası çocuklarda farklı yansımalarla kendini gösteren kaygı, korku gibi duygu durumlarını daha iyi anlamak için uzmanlarla bir araya geldik. Paylaş Büyüsün platformu uzmanları aracılığıyla hem vaka örnekleri hem akıllardaki soruları yanıtlayan içerikler hazırlıyor, düzenli olarak güncellenen bu kaynakla rehberlik programı sunuyor, yetişkinlere çocukların ihtiyacı olan iletişim desteği konusunda yol göstermeyi hedefliyoruz. Uzmanlarla hazırladığımız Paylaşmak Güzeldir kaynağımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://paylasbuyusun.com/paylasmakguzeldir

Yumoş:

Yumoş, afet bölgesindeki çocukların iyilik haline destek olmak için Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye ve Kilis’te bulunan çadır kentlerde pelüş Yumoş ayılarını çocuklarla buluşturdu.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlangıcına yaklaşırken karşılaştığımız bu benzersiz acıyı da birlikte paylaşacak, birlikte hafifletecek ve birlikte dayanışmaya dönüştüreceğiz. Daha önce de olduğu gibi yaralarımızı sarmak ve geleceği yeniden inşa etmek ancak birlikte mümkün.

Başa dön