Geç içerik

YARALARIMIZI SARMAK ANCAK BİRLİKTE MÜMKÜN

Yayınlandı:

Siyah zemin üzerinde beyaz Unilever logosu

6 Şubat 2024 tarihinde güncellenmiştir.

100 yılı aşkın bir süredir ülkemizde iyi günlere olduğu kadar zor günlere de birlikte tanıklık ettik. Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep’te gerçekleşen ve 11 ili tarifi imkansız biçimde etkileyen deprem felaketi, tanık olduğumuz en acılı olaylardan biri olarak tarihe geçti. Ülkece tüm kayıplarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyoruz. Unilever ailemizden yitirdiğimiz değerli arkadaşlarımızı da rahmet, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Depremin yaralarını sarmanın ancak birlikte mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu inançla felaketin yaşandığı gün itibari ile AFAD, Kızılay ve Bakanlıklar gibi yetkili kurumların ihtiyaçlara ilişkin yönlendirmeleri doğrultusunda ortaya çıkan büyük dayanışma hareketinde yerimizi aldık. Bu bakış açısı ile yetkili kurumlarla koordineli bir biçimde hayata geçirdiğimiz destek çalışmalarına dair güncel bilgiler şu şekildedir;

 • Gıda, hijyen ve kişisel bakım ürünlerimiz ile içme suyu da içeren toplamda 26 tır yardım malzemesini AFAD ve Türk Kızılay ekiplerinin yanı sıra bölgedeki diğer yardım organizasyonlarına ulaştırdık.
 • Adıyaman ve Hatay’daki çadır mutfaklarımızda Unilever Food Solutions şeflerimizin katkılarıyla afetin ilk 10 gününde iki şehirde de günde 15 bin kişiye başta sıcak çorba olmak üzere yemek servisi sağladık.
 • Bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına destek olan yüzlerce AKUT Vakfı gönüllüsüne koruma ve güvenlik malzemeleri temin ettik.
 • Yaşanan felaketten etkilenen bölge çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve aileleri için kapsamlı bir destek programını hayata geçirdik. İlk etaptaki nakdi ihtiyaçlarına destek olmanın yanı sıra bölgede sağlamlık kontrolünü sağladığımız depolarımızda barınma imkanlarını açtık. Ulaştırdığımız 19 konteyner ve 70’ten fazla çadırla toplamda 70 aileye bu alanlarımızda barınma imkanı sağladık.
 • Birinci ve ikinci derece yakınlarını kaybeden çalışanlarımıza desteklerimizi ulaştırdık ve ikamet ettikleri evlerini kaybeden çalışanlarımıza DASK ödemelerinin eş değeri miktarda destek sağladık.
 • Afet bölgesine yönelik çalışmalar gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çorlu Belediyesi gibi paydaşlarımıza ulaşım ve lojistik desteği sağladık.
 • Kışlık eldiven ve şaldan oluşan 3 tır malzemeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.
 • Ticaret Bakanlığı ve Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının başlattığı “Deprem Yardımlaşma Seferberliği”ne, Unilever çalışanlarının ve iş ortaklarımızın kullandığı Unishopturkiye.com e-ticaret mağazası ile dahil olduk. Sayfadan alınan yardım paketi siparişlerini AFAD koordinasyonunda, herhangi bir ticari kazanç sağlamadan deprem bölgesine ulaştırdık.
 • Afet koordinasyonuna destek sağlamak üzere lojistik yönetim tecrübemizi aktaracak bir Unilever Türkiye yöneticimiz AFAD İskenderun deposunda geçici olarak görev aldı.
 • Yaşanan felaketin ilk gününden itibaren afet bölgesine yönelik çalışanlarımız ve toplum için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda 5.5 Milyon Euro’dan fazla kaynak kullandık.
 • AFAD, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında yer aldığı otuz belediye tarafından Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya'da kurulan ve günde 20.000 kişinin duş ihtiyacını karşılayacak miktarda şampuanları 385 adet mobil duşta kullanılmak üzere 2023 yılı boyunca bölgeye sevk ettik.
 • Ayrıca, gıda, hijyen ve kişisel bakım ürünlerimizin bağışına ilave olarak Unilever Global ekiplerimiz de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla, Türkiye ve depremden etkilenen bir diğer ülke olan Suriye için ayni ve maddi yardım içeren 1 milyon Euro’luk bir kaynağı devreye aldı ve yardım gönderileri bölgeye ulaştırdı.
 • Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’de bulunan bölge ekiplerimiz Türk Başkonsolosluğu organizasyonunda ve aracılığıyla AFAD’a ulaştırılmak üzere 10 kamyondan (115,800 adet, 65 palet) oluşan hijyen, gıda ve kişisel bakım malzemesi yardımını Türkiye’ye ulaştırdı.
 • Unilever Türkiye çalışanlarının bölgedeki yardım kuruluşlarına gerçekleştirdikleri bireysel bağışların toplamı olan yaklaşık 2.6 Milyon TL’lik yardımın eş miktarını biz de AFAD ve Türk Kızılay’ına aktardık. Bununla birlikte, Unilever’in yurt dışındaki çalışanları tarafından toplanan 145 bin Dolar değerindeki bağışın eş miktarını da yine AFAD ve Türk Kızılay’ına aktardık.

Unilever Türkiye olarak, bu afetin yaralarının uzun soluklu bir dayanışma gerektirdiğinin farkındayız. Bu farkındalık ve bugüne kadar kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle pek çok konuda sosyal etki yaratan markalarımızın bölge için yaratabileceği değere olan inancımızla, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Markalarımızın yürüttüğü çalışmalar:

ALGİDA

TEGV ile iş birliği yaparak Ateşböceği eğitim tırlarını gezici etkinlik alanlarına dönüştürerek, Mart 2023 itibarıyla bölgede faaliyet gösterecek 2 adet Ateşböceği eğitim tırının işletme maliyetlerini üstlendik. Bu tırlar bir sene boyunca binlerce çocuğun sosyalleşebilmesine ve nitelikli eğitime ulaşabilmesine destek oldu.

CİF

Şubat 2023 itibariyle depremden etkilenen şehirlerde ortak yaşam alanlarının temizlenmesi ve bireylerin esenliğinin iyileştirilmesi için #TemizkenGüzel projesini AFAD, Kızılay, İŞKUR ve Valiliklerle yapılan iş birliği ile deprem bölgelerine taşıdık.

Bölgedeki temizlik ihtiyacını karşılamak için depremin ilk günlerinden başlayarak bölgeye özel ürettiği temizlik ürünlerinin gönderimini sağlayarak temiz ve hijyenik yaşam alanlarının oluşması için katkı sağladık.

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’daki 55 çadır kentte, bölge halkına istihdam sağlayarak kurduğumuz Cif temizlik ekipleriyle mutfak, tuvalet gibi ortak alanların temizlenmesine destek olarak insanların fiziksel sağlığı ve esenliğinin iyileşmesine katkı sağladık ve 1 milyondan fazla insanın hayatına dokunduk.

Hatay Kızılay Konteyner Kenti’nde Temmuz 2023’te kullanıma açılan Cif #TemizkenGüzel Hatay Parkı ile deprem bölgesinde yaşayan binlerce kişi için önemli bir ihtiyaç olan yeşil ve temiz sosyalleşme alanları sağlamaya devam ediyoruz.

DOMESTOS

13 yıldır ülke genelindeki okullara hijyen desteği sağladığımız Domestos Okul Hijyen Programı kapsamındaki çalışmalarımızı deprem bölgesine yönlendirerek, çadır kentler ve konteyner kentlerde çocuklar için eğitim faaliyetlerinin gerçekleştiği alanlarda, kamu kurum ve kuruluşlarının koordinasyonuyla çocukların güvenle kullanabileceği tuvaletler kurulmasına ve bu tuvaletlerde hijyen koşullarının sürdürülebilirliğine bir yıl boyunca katkı sağladık.

Bölge ihtiyaçlarına özel olarak üretilen Domestos Afet ve Acil Durumlar için Parfümsüz Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ürün bağışı ile Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’daki hijyen koşullarının iyileşmesine 2023 Mart ayından itibaren kesintisiz destek olduk. Afetten en çok etkilenen dört şehre toplamda 104.678 şişe Domestos Afet ve Acil Durumlar için Parfümsüz Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ulaştırarak, 2.930.984 kişinin hijyene erişmesine katkıda bulunduk.

 • Çadır kentlerdeki umumi tuvaletlerin temizliğini ve hijyen şartlarının iyileştirilmesini sağlamak için yerel halktan işe alımlarla oluşturulan 58 kişilik Domestos Hijyen Ekibi’nin aktif ziyaretleri ile günde 250.000 kişinin kullandığı tuvaletlerin düzenli olarak temizliğini sağladık.
 • Çadır ve Konteyner kentlerdeki okul/eğitim alanlarına çocukların hijyenik tuvaletlere erişmesini sağlamak için toplam 12 mobil tuvalet kurarak günlük 5540 öğrencinin hijyenik tuvaletlere erişimini sağladık. Bu tuvaletler Domestos Hijyen ekipleri ile düzenli olarak temizlendi.
 • Ayrıca, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliği ile çocuklar için yürütülen Eğlen, Öğren, Hijyen Projesi de TEGV'nin Ateşböceği gezici ekipleriyle deprem bölgesine taşındı. TEGV ile gerçekleştirilen bu proje kapsamında; Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Malatya, Adana, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta 6.865 çocuğun eğitimlerden faydalanmasını sağladık.

2024 yılında 12 mobil tuvalet ile çevre bölgelerdeki halkımızın hijyenik tuvalet ihtiyacına çözüm sağlamaya devam etmeyi hedefliyoruz.

ELİDOR

Malatya, Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta kurulan mobil duşlarda kullanılmak üzere, günde 20.000 kişinin duş ihtiyacını karşılayan şampuan ürünlerini 2023 yılı boyunca bölgeye gönderdik.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da genç kadınlara duygusal ve sosyal destek sağlamak amacıyla kurulan Elidor X TOG Genç Kadın Destek Merkezleri ile 10 bin kadına ulaştık. Sağlıktan hukuka, kadın haklarından nefes egzersizine, sanat terapisinden psikososyal desteğe, amigurumi çalışmasından, mandala boyamasına; bin oturumda kadınlarla ürettik. Merkezlerimizde atölyelerimizin bulunmadığı saatleri STK’lara açtık. Dayanışmanın Kadın Hali Derneği, UN Woman, Lider Kadın Derneği, Welthungerhilfe Hayata Destek Derneği, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Travma ve Afet Ruh Sağlığı Çalışmaları Derneği (TARDE), Türk Psikologlar Derneği ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile önemli eğitimler düzenledik. Kadın merkezlerimizde sadece gençleri değil, her yaştan kadını ağırladık. 2024 Temmuz ayına kadar 25.000 genç kadına ulaşmayı hedefliyoruz.

DOVE

Uzun yıllardır Türkiye çapında yürüttüğümüz Dove Özgüven Projesi’nin odağını, bölgenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak UNICEF ile iş birliği içinde Dove Güven Projesi'ne dönüştürdük.ek, Dr. Özgür Bolat liderliğinde klinik psikologlar tarafından hazırlanan iki farklı eğitim modülüyle. Çadır kentlerde yaşamını sürdüren lise öğrencileri ve ebeveynlerine psiko-sosyal destek sağladık. Gençler ve ebeveynlerin duygu yönetimi ve hayata karşı olan güven kaybını yeniden kazanmaları için yola çıkılan projede 2023 Aralık ayı itibariyle Adıyaman ve Hatay’da yaklaşık 7000 kişinin birebir hayatına dokunduk.

KNORR

Afet bölgesinde Kızılay ve AFAD yönlendirmesiyle Hatay, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Maraş ve Gaziantep’te bulunan aşevlerine her gün 1700 kişiye sıcak çorba sağladık.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Osmaniye ve Hatay illerinde valiliklerin koordinasyonu ve ihtiyaçlara göre yönlendirmesiyle oluşturulan güzergahlarda mobil çorba aracımızla Knorr çorbalarımızı ikram ettik, her gün 1500 kişiye sıcak çorba ulaştırdık.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinden yola çıkılarak belirlenmiş beslenme kriterlerini gözeterek afet durumlarına özel Knorr Mercimekli Erişte Aşı’nı geliştirdik. Depremin ilk günü itibarıyla 2 milyon porsiyon ürün desteğinde bulunduk. Afet durumlarına özel olarak geliştirdiğimiz Mercimekli Erişte Aşı yine AFAD koordinasyonuyla konteyner kentlere ulaştırıldı.

“Yemek dayanışmadır” mesajıyla İstanbul’da açtığımız geçici mağazalarla deprem bölgesindeki çiftçilerle dayanışmak üzere “Knorr’un Kileri”ni açtık. Deprem bölgesinden ürünlerin tüketiciyle buluşturulduğu geçici mağazaların tüm geliri, Knorr’un deprem bölgesindeki çiftçileri desteklemek üzere yürüttüğü çalışmalara aktarıldı.

OMO

2022 yılında başlattığımız İyilik için Kirlenmek Güzeldir çocuk parkı projemizi oyunun iyileştirme gücüne olan inancımızla 6 Şubat Depremleri ardından etkilenen yerleşimlere yönlendirdik. OMO Geri Dönüşüm kutularında toplanan plastiklerden üretilen 10 oyun parkı Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay'da çocuklarla buluştu. Sosyal rutinleri sürdürmenin güvende, bağımsız ve kontrolde hissetme duygusunu desteklemesini amaçlıyoruz. Uzun vadeli planlar yaptığımız bölgemizde ‘Paylaşmak Güzeldir’ ile projemizin ikinci adımını başlattık. , Deprem sonrasında çocuklarda farklı yansımalarla kendini gösteren kaygı, korku gibi duygu durumlarını daha iyi anlamak için Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Yankı Yazgan ve Paylaş Büyüsün platformunun uzmanlarıyla bir araya geldik. Paylaş Büyüsün platformu uzmanları aracılığıyla hem vaka örnekleri hem akıllardaki soruları yanıtlayan içerikler hazırladık. Düzenli olarak güncellenen bu kaynakla rehberlik programı sunmaya devam ediyor, yetişkinlere çocukların ihtiyacı olan iletişim desteği konusunda yol göstermeyi hedefliyoruz. Uzmanlarla hazırladığımız Paylaşmak Güzeldir kaynağımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://paylasbuyusun.com/paylasmakguzeldir

Yumoş:

Afet bölgesindeki çocukların iyilik haline destek olmak için Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye ve Kilis’te bulunan çadır kentlerde 12.000 adet peluş Yumoş ayısını çocuklarla buluşturduk.

Başa dön