Geç içerik

Unilever Türkiye, Türkiye'nin ilk elektrikli tırlarını lojistik operasyonlarına kattı

Yayınlandı:

İlk resimde üzerinde %0 emisyon, %100 elektrikli ve %100 Unilever yazan Türkiye’nin ilk elektrikli tırı var.

Unilever olarak küresel karbon salınımını azaltma hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye’nin karayollarındaki ilk elektrikli tırlarını lojistik operasyonlarımıza dahil etmekten gurur duyuyoruz. Sektörümüz ve ülkemiz açısından bir ilki gerçekleştirdiğimiz bu yenilikçi girişim, değerli iş ortaklarımız Volvo Group, Marubeni Dağıtım ve Servis ve Arıç Lojistik iş birliği ile gerçekleşti.

Unilever olarak 2017 yılında sektörümüze öncülük ederek, 2030 yılına kadar tüm operasyonlarında elektrikli araçlara geçiş yapmayı taahhüt eden şirketleri bir araya getiren The Climate Group EV100 girişiminin kurucu ilk 10 üyesinden birisi olmuştuk. Bu taahhüdümüzü yerine getirmek için, 2017’den bugüne sahip olduğumuz veya kiraladığımız filolarımızı elektrikli araçlara geçirmek üzere İş Operasyonları ekiplerimiz ve iş ortaklarımızla çalışmalar yürütüyor, operasyonlarımızdaki enerji tüketimini daha çok yenilenebilir enerji kaynağıyla desteklemeye çalışıyoruz.

Bu dönüşümde tedarikçilerimizle stratejik iş birlikleri yaparak tüketicilerimize daha düşük karbon içeren, bitki bazlı alternatifler ve fosil yakıtsız temizlik ürünleri sunmak için aktif olarak yenilikçi çözümler bulmaya çalışıyoruz. Mümkün olan her yerde elektrikli araçlara geçiş yapmakta bu stratejimizin ayrılmaz bir parçası. Tüm bu çalışmaların, 2030 yılına kadar operasyonel emisyonlarımızda %100 azalma ve 2039 yılına kadar değer zincirimizde net sıfır emisyon hedefimize önemli ölçüde katkıda bulunacağına inanıyoruz.

İkinci resimde mavi tonlarındaki Türkiye’nin ilk elektrikli tırının önünde fotoğraf çekilmiş 15 kişi var.

Türkiye’de de elektromobilite dönüşümünü başlatmak için attığımız bu ilk adım ile ilk etapta yıllık karbon emisyonlarımızda 215 ton azalma hedefliyoruz. Bu azaltım yaklaşık olarak 1287 ağacın karbon emilimine veya başka bir deyişle, dünyayı dört kez turlayan bir tırın karbon emisyonunu ortadan kaldırmaya eşdeğer olacak.

Unilever olarak sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda, yeşil lojistik alanındaki etkimizi genişletmeye ve herkes için sürdürülebilir bir gelecek inşa edebilmek için emin adımlarla çalışmaya devam edeceğiz.

Başa dön