Geç içerik

Unilever, ekaterra'yı CVC Capital Partners Fund VIII'e satıyor

Yayınlandı:

Çay toplayan işçiler illüstrasyonu

Unilever, bünyesinde yer alan küresel çay işi ekaterra'yı CVC Capital Partners Fund VIII'e 4,5 milyar Euro'ya nakit ve borçtan ari (cash-free, debt-free basis) satmak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Aralarında Lipton, PG tips, Pukka, T2 ve TAZO®’nunda yer aldığı 34 markadan oluşan portföyüyle dünyada çay sektörüne liderlik eden ekaterra, 2020'de yaklaşık 2 milyar Avro gelir elde etmişti.

Unilever CEO'su Alan Jope, “Portföyümüzün daha yüksek büyüme alanlarına yönelik dönüşümü, Unilever olarak büyüme stratejimizin önemli bir parçası. ekaterra ile ilgili satış kararımız, bu anlamdaki planlarımızı hayata geçirme noktasında ilerleme kaydettiğimizi ortaya koyuyor. Çay işimizin şirketimizin tarihindeki yerinden gurur duyuyoruz. ekaterra'nın güçlü markaları ve küresel varlığıyla, CVC bünyesinde elde edeceği başarıları yakından takip edeceğiz. Çay işimizde dünyanın dört bir yanında görev alan çalışma arkadaşlarımıza tutkuları ve bağlılıkları için teşekkür ediyor ve hepsine gelecek için iyi dileklerimi sunuyorum.”

CVC Capital Partners Yönetici Ortağı Pev Hooper, “ekaterra’nın güçlü bir şirket olmasının temelinde; ürünlerine, insanlara ve içinde yer aldığı topluma amaç odaklı yaklaşımı ve öncü markaları yatıyor. Gelecekteki büyümesini hızlandırmak ve kategorinin sürdürülebilir gelişimine öncülük etmek için de cazip bir pazarda iyi bir konuma sahip. ekaterra'nın potansiyelini tam anlamıyla gerçekleştirmeye devam etmesi için ekiplerle birlikte çalışacak olmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

ekaterra CEO'su John Davison, “ekaterra, pozitif ivmeye sahip güçlü bir iş ve CVC bünyesinde heyecan verici bir geleceği var. Çay işinin küresel lideri olarak yolculuğumuzun bir sonraki aşamasını heyecanla bekliyoruz” dedi.

Satış işleminin tamamlanmasının, çalışma konseyi danışma süreçlerinin tamamlanmasına ve belirli yasal onayların alınmasına bağlı olarak 2022'nin ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Unilever'in Hindistan, Nepal ve Endonezya'daki Çay işi ile Unilever'in Pepsi Lipton ile soğuk çay ortak girişimleri ve ilgili dağıtım işlerindeki hakları satış işlemi kapsamının dışında tutuluyor.

ekaterra Hakkında

ekaterra; Lipton, PG Tips, Pukka, Tazo ve T2 gibi dünya standartlarında ve amaç odaklı markalarıyla dünyanın en büyük çay şirketidir. Bitkilerin yenileyici gücüyle bir iyilik ve esenlik dünyası yaratmak için yola çıkan ekaterra’nın 4 kıtada 11 üretim fabrikası ve 3 ülkede çay tarlaları bulunmaktadır
https://ekaterratea.com/

CVC Capital Partners Hakkında

CVC, yönetimi altındaki yaklaşık 125 milyar dolar değerindeki varlıkla Avrupa, Asya ve ABD genelinde 25 ofisten oluşan bir ağa sahip lider bir özel sermaye ve yatırım danışmanlığı şirketidir. 1981 yılında kuruluşundan bu yana, CVC, özel sermaye ve kredi stratejilerinde dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcılarından bazılarından 165 milyar doları aşan taahhütler sağlamıştır. CVC tarafından yönetilen veya tavsiye edilen fonlar, dünya çapında 100 milyar doların üzerinde yıllık satışları olan ve 450.000'den fazla kişiyi istihdam eden 100'den fazla şirkete yatırım sağlamaktadır. CVC hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://cvc.com adresini ziyaret edin.

Başa dön