Geç içerik

Hayvanlar üzerinde test edilmeyen kozmetik ürünlerin korunmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Yayınlandı:

Avrupa'da kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde test yapma yasağı risk altında. Ancak Dove ve The Body Shop bunu savunmak için dünyanın önde gelen hayvan koruma gruplarına katılıyor. AB vatandaşıysanız siz de yardım edebilirsiniz.

A purple background with a line-drawn rabbit and mouse in white.

Unilever'de biz ürünlerin ve ürün içeriklerinin güvenilirliğini değerlendirmek için hayvanlardan değil, bilimden yararlanmaya inanıyoruz ve dünya çapında kozmetik ürünler için hayvan testlerini sona erdirmek amacıyla ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Bugün, en büyük güzellik markamız Dove'un, Avrupa'da hayvanlar üzerinde test yapılmayan kozmetik ürünlerin sonunu işaret edebilecek yeni önerilere karşı tavır almak için The Body Shop ve önde gelen hayvan koruma gruplarıyla ortaklık kurduğunu duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Dove, The Body Shop, Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA), Zulümsüz Avrupa (Cruelty-Free Europe), Humane Society International (HSI), Hayvanlar için Avrupa Grubu ve Hayvan Deneylerini Sona Erdirmek için Avrupa Koalisyonu (ECEAE) ile birlikte AB vatandaşlarını Avrupa Komisyonu'na kozmetikler için hayvanlar üzerinde uzun süredir devam eden yasağı sürdürmeleri için sorgulamaya davet ediyor.

Yasak, Avrupa Kimyasallar Ajansı'nın (ECHA) uzun yıllardır güvenle üretilen birçok tüketici ürününde kullanılan 150'ye yakın içerik üzerinde hayvanlar üzerinde test yapılması yönündeki talepleri nedeniyle tehdit altında.

Dove ve The Body Shop, AB vatandaşlarının Avrupa Komisyonu'nu yeni yasalar önermeye çağırarak politikayı şekillendirmesi için Avrupa Vatandaşları Girişimi'nin (ECI) kurulması yönünde hayvan koruma gruplarını destekliyor.

Avrupa Komisyonu'nun yasağı koruma konusunda harekete geçmesini sağlamak için 1 milyon AB vatandaşının imzası gerekiyor - desteğinizi göstermek için lütfen bu sayfanın altındaki bağlantıyı ziyaret edin.

Hayvanları değil, bilimi kullanın

Tüketicilerin, şirketlerin ve hayvan koruma örgütlerinin onlarca yıldır yürüttüğü kampanyaların ardından 2004 yılından bu yana Avrupa'da kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde test yapılması yasaklandı. 2009 yılında kozmetik içeriklerinin de hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklanırken, 2013 yılında AB hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetiklerin satışını yasakladı.

Bugüne kadar AB'nin bu yaklaşımı tüketici taleplerine ve siyasi baskıya yanıt olarak ilerici bir politika için işaret olarak görüşmüş ve birçok ülkede benzer mevzuatlara örnek olmuş, yol açmıştır. Ancak ECHA'nın son zamanlardaki hayvan testi gerekliliğine yönelik talepleri, yasağın yanı sıra tüm dünyanın kozmetikler için hayvanlar üzerinde test yapılmasına yönelik küresel yasak yönünde kaydettği ilerlemeyi de tehdit ediyor. Bu binlerce hayvanın acımasız ve gerekliliği olmayan testlere tabi tutulabileceği anlamına geliyor.

Modern bilim ve teknoloji, hayvanlar üzerinde yapılan testlere güvenilir alternatifler sunuyor. Güvenlik bilimciler on yıllardır hayvansal olmayan yöntemler geliştiriyor ve kullanıyor. İnsanları ve gezegenimizi korumak için hayvan dışı güvenlik bilimini kullanmanın tutkulu savunucusu ve Unilever Güvenlik ve Çevre Güvence Merkezi Başkanı Julia Fentem ile yapılan bu röportajda, bu alandaki çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi bulabilir, ECHA'nın teklifi ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Değişim için bir milyon ses

Dove ve ortaklarının yanındayız. Yasağı korumanın ve sayısız hayvanı zarardan kurtarmanın zamanı geldi. İşte nasıl yardımcı olabileceğiniz:

Dove, The Body Shop ve 100'den fazla hayvan koruma kuruluşu, Avrupa Vatandaşları Girişimi'nin (ECI) tarihindeki herhangi bir kampanyadan daha hızlı bir şekilde 1 milyon imzaya ulaşmayı hedefliyor ve Avrupa'daki tüketicilerin tutulmayan sözleri veya hayvanların kozmetikler için acı çekmesi ve ölmesi anlamına gelen düzenlemeleri kabul etmeyeceğine dair net bir mesaj gönderiyor.

ECI, Avrupa Komisyonu'nu kozmetikler için hayvanlar üzerinde test yapılmasına ilişkin mevcut düzenlemeleri korumaya ve AB'de hayvan testlerini aşamalı olarak kaldırmak için bir yol haritası oluşturmayı taahhüt etmeye çağırıyor.

“Güzellik ürünleri için hayvanlar üzerinde test yapma rolü yok”

Anketlere göre,¹ AB üye ülkelerindeki yetişkinlerin dörtte üçü, kozmetik ürünler ve içeriklerinin hayvanlar üzerinde test edilmesinin hiçbir koşulda kabul edilemez olduğunu kabul ediyor ve %70'i tüm hayvan testlerinin aşamalı olarak durdurulması planını destekliyor.

Dove Küresel İletişim ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Direktörü Firdaous El Honsali “Dove olarak biz ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Güzellik ürünleri veya içerikleri için hayvanlar üzerinde test yapılmasının bir rolü olmadığına kuvvetle inanıyoruz, uzun yıllardır ürünlerin ve bileşenlerin güvenliğini değerlendirmek için güvenli ve insancıl alternatiflere öncülük ediyoruz.” diyor .

“Bu taahhüt, bizi AB'de hayvan testlerine karşı yasağı korumak için acil önlem almaya itiyor. Ortaklarımızla birlikte, hem güzellik sektöründeki meslektaşlarımızı hem de kamuoyunu, bu Avrupa Vatandaşları Girişimi'ni imzalayarak AB'de hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri bir kez ve herkes için sona erdirme mücadelesinde seslerini duyurmaya teşvik ediyoruz."

The Body Shop International, Küresel KSS ve Aktivizm Direktörü Christopher Davis şunları ekliyor: “Kampanya ortaklarımız Cruelty Free International ile yaptığımız çalışma, 2013 yılında Avrupa Birliği yasağına yol açtı. Bugün, dünyanın en büyük kozmetik pazarına ev sahipliği yapan AB'yi, verdikleri çığır açan söze bağlı kalmaya davet ediyoruz. Dove ile işbirliği yapmaktan ve bu Avrupa Vatandaş Girişimi'ni desteklemek için kozmetikler için hayvan testlerine küresel bir son vermek için çalışan herkesle birlikte tek ses olarak konuşmaktan gurur duyuyoruz."

[1]https://comresglobal.com/polls/cruelty-free-europe-animal-testing-in-the-eu/ AB'de hayvan testlerine ilişkin algıları ölçmek için Avrupa çapında yürütülen bir kamuoyu anketi.

Clouds and blue sky

AB Vatandaşları: Şimdi Harekete Geçin

Avrupa Vatandaşları Girişimi'ni imzalayın ve Avrupa Komisyonu'ndan kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde test yapılması yasağını desteklemesini isteyin.

Burada adınızı ekleyin ve hayvanlar üzerinde test edilmeyen kozmetik ürünleri koruyun

Başa dön