Geç içerik

Dove İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçti: Orman Restorasyonu Projemiz

Yayınlandı:

Tepedeki Ormandan Gün Batımı Deniz Manzarası

Yaklaşık yirmi yıldır güzellik konuşmalarına yön veren Dove olarak şimdi gücümüzü ve kaynaklarımızı iklim değişikliğine karşı harekete geçmek için ortaya koyuyoruz.

Doğanın insanlara sağladığı faydaları korumak için dünya çapında 30 ülkede faaliyet gösteren Conservation International ile güçlerimizi birleştirdik ve hep birlikte, Dove Orman Restorasyonu Projesi aracılığıyla gezegenimizin güzelliğini geri kazanmak için çalışıyoruz. İklim değişikliğinin etkileriyle mücadeleye katkıda bulunmak için önümüzdeki beş yıl içinde Endonezya'nın Kuzey Sumatra kentinde 20.000 hektarlık (Paris'in yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir alan ve +3 milyon ağaca eşdeğer) ormanı koruyacağız ve eski haline getireceğiz.

Misyonumuz, Unilever İklim ve Doğa Fonu'nun sektör lideri girişiminin bir parçasını oluşturuyor – doğayı yenilemek, anlamlı ve kararlı bir adım atmak üzere 1 milyar Euro'luk bir taahhütte bulunuyoruz. Bu proje aynı zamanda Unilever'in 2030 yılına kadar 1,5 milyon hektarlık arazi, orman ve okyanusların korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olma taahhüdünün ilk adımını oluşturuyor - Unilever'in güzellik ve kişisel bakım ürünlerindeki yenilenebilir içerikleri yetiştirmek için gerekenden daha fazlası.

"Dove gibi bir marka, iklim değişikliğini ve doğayı amacının merkezine koyduğunda, bunun etkisi oyunun kurallarını değiştirir. Dove, Conservation International ve Endonezya'nın liderliği ile birlikte, bu bölgeyi, vahşi yaşamı korumak ve restore etmek ve topluluklarını desteklemek için Unilever ile başlattığımız çalışmayı geliştireceğiz. Hep birlikte Endonezya'da bir başarı yaratmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum. Dove Orman Restorasyonu Projesi gibi yatırımlar, gelecek nesiller için gezegenin gidişatını değiştirme anlamında çok önemli.” - M. Sanjayan, Conservation International CEO.

Dünyamızı geri kazanmaya yönelik global bir hareket olan UN Decade on Ecosystem Restoration ile uyumlu olarak, Dove Ormanı Restorasyonu Projesi, hem insanlara hem de gezegene uzun süredir devam eden taahhütlerimizin bir uzantısı; bunlar aşağıdakileri kapsıyor:

Dayanıklı bir iklim için ormanların geri kazanılması

Gezegenin güzelliğini herkes için korumaya ve eski haline getirmeye söz veriyoruz:

  • Havadaki 300.000 tondan fazla CO2'i engellemek ve 200.000 tondan fazla CO2 emisyonunun salınımını önlemek
  • 2023 yılına kadar ormanları tahrip etme etkisinden arındırılmış bir tedarik zinciri inşa etmek ve 2039 yılına kadar da tüm ürünlerimizden net sıfır emisyon elde etmek için var olan planlarımızı hızlandırmak

Ancak, gerçekten sürdürülebilir olmak için, Kuzey Sumatra'yı evi olarak gören insanlar ve vahşi yaşam da dahil olmak üzere tüm yaşamsal varlıkların devamlılığına yardımcı olmamız gerektiğini de biliyoruz.

Geçim kaynaklarının iyileştirilmesi

Ormanlar sadece iklim için dengeleyici bir güç olmakla kalmaz, aynı zamanda biyolojik çeşitliliği ve Kuzey Sumatra'da yaşamsal varlıkları da korur. 20.000 hektarlık ormanın (3 milyondan fazla ağaca eşdeğer) korunması ve geri kazanılması, Kuzey Sumatra bölgesindeki 16.000 kişinin geçim kaynaklarının iyileştirilmesi amacıyla yerel toplulukları şu yollarla destekleyecek:

  • Kırsal tarım toplulukları için sosyal ormancılık lisansları yoluyla arazi kullanım hakkı tesis etme fırsatları yaratmak
  • Orman fidanlıklarının kurulması yoluyla alternatif geçim kaynaklarının ve toplumun güçlendirilmesinin teşvik edilmesi
  • Teknik destek ve eğitim yoluyla küçük toprak sahiplerinin geçim kaynaklarının güçlendirilmesi

Bu çalışma, Unilever'in aynı zamanda Kuzey Sumatra'da sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı hızlandırmayı amaçlayan Sürdürülebilir Geçim Kaynakları Koalisyonu ortaklığına katılımını tamamlayacak.

Yaban hayatı korumak

Kuzey Sumatra'daki en büyük doğal ormanlardan bazılarının korunması ve geri kazanılması, Sumatra Kaplanı, Sunda Pangolin, Sumatra Bulutlu Leoparı, Malayan Tapir, Kara Sumatra Langurand Sambar Geyiği dahil olmak üzere birçok nesli tükenmekte olan türün, yaşam alanlarının korunması ve yenilenmesi gibi biyolojik çeşitlilik faydaları da sağlayacaktır. Yeniden kurulan orman örtüsü sadece topluluklar ve vahşi yaşam için olumlu bir etkiye sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda sel ve toprak kayması gibi doğal afetlerin etkisini de azaltacak.

Dove Orman Restorasyonu Projesi, gezegenimiz için süregelen taahhütlerimiz üzerine inşa edildi. Ürünlerimizi, onları nasıl ürettiğimizi ve içinde ne olduğunu önemsiyoruz. Gezegenin sağlığını iyiye götürmeyi amaçlıyor; sonsuza kadar daha sürdürülebilir bir varoluş biçimi için çabalıyoruz.

Şimdi, dünyamızın her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyacı var. Birlikte, gezegenimizin güzelliğini geri kazanalım. Dünyamızın güzelliğini değiştirelim.

Başa dön