Geç içerik

Cif’in Temizken Güzel Projesinin Yeni Durağı Zincirlikuyu Oldu

Yayınlandı:

Temiz alanların insanlara olumlu etkilerinden yola çıkan Cif, İBB iş birliğiyle “Temizken Güzel” projesi kapsamında Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nı yeniledi.

Cif'in Yenilemiş Olduğu Zincirlikuyu Metrobüs Durağı

Ev temizliğinin ikonik markası Cif, temiz evlerin insanlar üzerinde yarattığı olumlu duyguları şehirlere taşıma hedefiyle hayata geçirdiği Temizken Güzel projesi kapsamında bu kez de Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nı güzelleştirdi. İstanbul için toplu taşıma ağının kalbi niteliğindeki Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nda yapılan çalışmalar, 6 Nisan 2021 Salı günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz’ın katıldığı çevrimiçi bir toplantıda anlatıldı. Toplantının moderatörlüğünü ise Cif marka elçisi oyuncu Doğa Rutkay Kamal gerçekleştirdi.

Dönüşümden geçen Zincirlikuyu Metrobüs Durağı da “Temizken Güzel”

Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Zincirlikuyu Metrobüs Durağı her gün yaklaşık 200 bin kişi tarafından kullanılıyor. Temizken Güzel projesi kapsamında durakta yapılan iyileştirme ve yenileme çalışmaları yolcuların burada yaşadıkları deneyimin daha pozitif olmasını hedefliyor. Durağın yenileme çalışmalarında yoldan geçen araçların sebep olduğu hava kirliliğine karşı kendini ve havayı temizleyen boya ile duvarları yeniden renklendirilen durakta ayrıca gün ışığı tonlarında doğal aydınlatma kullanıldı. Durakta yaşanan yoğun yaya trafiğini rahatlatmak için zemin bilgilendirme ve yönlendirmeleri sistemi ve yeşil bitkiler eklenen diğer unsurlar oldu. Cif Çöpkapar’lar tarafından İstanbul Boğazı’ndan toplanan atıklar da denizlerdeki kirliliğe yönelik bilinci artırmak için Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nda sergileniyor.

Temizken Güzel kapsamında Cif 6 ayda 10 ton atık topladı

Toplantıda ayrıca Temizken Güzel projesinin 6 aylık sonuçlarına da değinen Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz, “Unilever olarak iklim, çevre ve sosyal konularda verdiğimiz taahhütleri önemsiyoruz. Temizken Güzel’in ilk 6 ayına dair yaptığımız değerlendirmeye baktığımız zaman sonuçlardan gurur duyuyoruz. Tüm Türkiye’nin çok sevdiği ve ilgi gösterdiği Cif Çöpkapar’larımızla bugüne kadar İstanbul Boğazı’ndan 10 ton atık topladık. Bu atıkların geri dönüştürülmesi ile Sıfır Atık hesaplamalarına göre 164,02 varil petrol ve 412,56 kg sera gazı tasarrufu sağlamış olduk.” dedi.

Yeni Cif şişeleri Boğaz’dan toplanan atıklardan üretilecek

Leyal Eskin Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Bu atıkların önemli bir kısmını oluşturan plastik atıkların geri dönüşümü ile ürettiğimiz Cif şişeleri çok yakında raflarda tüketicilerle buluşacak. Cif markamızın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi ile yaptığı amaç birliğinin döngüsel ekonomi açısından hepimizi gururlandıran örnek bir sonuca dönüştüğünü söyleyebilirim.” Projenin çok yoğun ilgi gördüğünü ve Türkiye’nin dört bir yanından pek çok il ve ilçe belediyesinin ve şirketin iş birliği için temasa geçtiğinden de bahseden Yılmaz, “Projenin gelecek dönemi için Türkiye geneline ulaşacak ve yaşadıkları şehirlerde fark yaratmak adına halkın da doğrudan dahil olabileceği yeni planlar üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sivil toplum kuruluşları ve özel kuruluşlarla toplumsal fayda yaratacak, sosyal yaşamı keyifli hale getirecek işler yapmayı önemli buluyoruz. Bu anlamda Temizken Güzel Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nda yapılan çalışmalarla da çok değerli bir proje oldu. Zincirlikuyu’nun yaşadığı dönüşüm İstanbulluların çok daha olumlu bir deneyim yaşamasına fayda sağlayacak. Her zaman ifade ettiğimiz gibi toplumun katıldığı, kitlesel bir yönetim anlayışını başlatmak zorundayız. Bu şehirde yaşayan herkesin İstanbul’un yönetiminde söz sahibi olduğunu bilmesini istiyoruz. Bunun somut bir örneği olan Temizken Güzel projesinde İBB ve Unilever’in katkılarıyla kalıcı bir çözüm ve bilinç oluşturduk. Bu adımın diğer kurumların da katılımını güçlendireceğini düşünüyorum.” dedi.

Her 100 bin “destek sözü” bir Cif Çöpkapar

Temizken Güzel projesi ile Cif, “şehirlerin, mahallelerin, sokakların temizlik ve bakımında herkesin üzerine düşen bir rol olduğuna” dikkat çekmeyi hedefliyor. Bu kapsamda tüm Türkiye’yi temizkenguzel.com internet sitesinden daha temiz şehirler için destek sözü vermeye davet ediyor ve her 100 bin söz için bir yeni Cif Çöpkapar daha denizlerle buluşuyor.

Temizken Güzel projesi kapsamında Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nda gerçekleştirilen çalışmaları izlemek için:https://youtu.be/SsoZwZ-lIAQ

Temizken Güzel projesi hakkında daha fazla bilgi için proje internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz:http://www.temizkenguzel.com

Başa dön