Geç içerik

Reklamcılık Karbon Ayak İzini Azaltmak için İlk Adımları Atıyor

Yayınlandı:

Yeni girişim, endüstriye sürdürülebilir reklam üretimi alanında ilham olmayı amaçlıyor.

On a sunny snow field surrounded by mountains  a photo crew ski wear is photographing a man doing press-ups in boxer shorts

Reklam prodüksiyonunda ‘sıfır karbon, sıfır atık’ amacına ulaşmayı hedefleyen AdGreen, geçtiğimiz günlerde IPG ve APR (Advertising Production Resources)’nin bir parçası olarak Climate Action Working Group ile Unilever, Sky, WPP, Havas, adam&eveDDB, MullenLowe Group desteğiyle yeni bir sürdürülebilirlik girişimi başlattı.

AdGreen, reklam prodüksiyonu endüstrisini güçlendirerek, karbon ayak izini ölçme, yönetme ve nihai olarak azaltmayı umuyor. Bu hedefe ulaşmak için, AdGreen karbon ayak izi hesaplama sistemi, uzmanlık eğitimi, sürdürülebilir enerji alım programı ve sonrasında sertifika ve yüksek kalite eşitleme programını geliştirmeyi ve hayata geçirmeyi planlıyor.

Reklamcılık Kurumu CEO’su, Stephen Woodford: “İklim krizine karşı tutumuzu göstermek adına endüstrimiz tüm gücüyle elinden geleni yapıyor. AdGreen olarak insanların reklam prodüksiyonu yaparken çevreye negatif bir etkileri olmaksızın işlerini yapabileceklerinin güvenini veriyor olacağız. Hepimiz bu temel değişimi gerçekleştirmeliyiz.”

Problemi tespit etmek

A film crew is taking a break in a light-filled living room with camera equipment on a low table and a screen on a tripod.

AdGreen, reklam prodüksiyonu endüstrisini güçlendirerek, karbon ayak izini ölçme, yönetme ve azaltmayı umuyor.

Proje iki ana hedef doğrultusunda başlatıldı; Reklamcılık endüstrisinin çevremiz üzerindeki etkisini ölçmek ve karbon ayak izine en çok sebep olan aktiviteleri tespit etmek.

AdGreen Kurucusu Jo Coombes : “Sonuç olarak, AdGreen prodüksiyon yapan herkesin kendi karbon ayak izi verilerini anlamasını sağlayacak, reklamcılar ve reklam ajansları bu verileri anonim değerlendirmelerde karşılaştırabilecek.”

“Gelecekte bize en yüksek yaratıcılık ile fırsatlar sunan ve düşük karbon etkisine ulaşmamızı sağlayacak karbon-eğitimli çalışma ekibine sahip olmak istiyoruz.”

Hep birlikte harekete geçmek

Çevre kirliliğini tanıtmak global bir sorun ve bu sorun ancak herkes gerekli değişiklikleri yapmayı taahhüt ederse gerçekleşebilir.

Unilever olarak yüzlerce prodüksiyon üreticisi ve yaratıcı ajans ile çalışarak 60’tan fazla ülkede çekim yapıp, milyonlarca Avro bütçe ile küresel reklamcılık yapmaktayız. Unilever’in çevresel taahhütlerine paralel olarak, çalışan Ad Pro takımımızın sürdürülebilir politikaları bulunmaktaydı, ancak ortak endüstri yaklaşımı ve emisyonları etkili bir şekilde azaltacak araçlara ihtiyaç var.

Kuruluşlar ile daha eşit bir gelecek

A film crew in a studio is setting up a shot of a large screen with floating grey and orange cut-out clouds.

Çevre kirliliğini tanıtmak global bir sorun ve bu sorun ancak herkes gerekli değişiklikleri yapmaya taahhüt ederse gerçekleşebilir.

AdGreen girişimi bir çözüm önerisi sunuyor. Global Reklam Prodüksiyon ve Pazarlama Servisi Yöneticisi, Dana Cadden: “Birleşik Krallık Reklamcılık Birliği Çevre Aksiyonu Grubu tarafından yapılan işler bizim amaçlarımız ile aynı doğrultuda olup endüstri çapında yararlıdır. Bizimle aynı hedefleri paylaşan ilgili üyeler ile çalışmaktan büyük bir heyecan duyuyor, beraber geliştirebileceğimiz dünya çapında kullanılacak bir araç ile Unilever reklam prodüksiyonunu yürütmek istiyoruz.”

Unilever CEO’su Alan Jope: “Aynı amaçlar doğrultusunda ilerleyen takım arkadaşlarımız ve öncü organizasyonların yanında yer alarak, AdGreen girişiminin başlatılarak reklam üretiminde gerçek bir değişime gidilmesinde bir katkımız olmasından mutluluk duyuyoruz. Şimdi sıfır karbon emisyonlu dünya taahhütlerimizi gerçekleştirmenin tam zamanı.”

AdGreen girişimi aynı zamanda Institute of Practitioners in Advertising (IPA), the Advertising Producers Association (APA), the Association of Photographers (AOP) ve the Incorporated Society of British Advertisers (ISBA) tarafından desteklenmektedir.

Unilever, AdGreen projesini başlatan Birleşik Krallık Reklamcılık Birliği Çevre Aksiyonu Grubu’nun üyesidir. Unilever Başkan Yardımcısı ve Birleşik Krallık & İrlanda Genel Müdürü Sebastian Munden, Birleşik Krallık Reklamcılık Birliği Çevre Aksiyon Grubu Kurul Başkanıdır.

Başa dön