Geç içerik

GDO gündemi hakkında bilgilendirme

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından Biyogüvenlik Kurulu’na GDO konusunda düzenlemeler için yapılan başvuru sonrasında özellikle internette oluşan gündemde, markalarımız Algida ve Sana’nın isminin geçmesi nedeniyle Unilever Türkiye olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz:

5977 numaralı Biyogüvenlik Kanunu uyarınca Türkiye’de GDO ve ürünlerinin kullanımı yasaktır. Unilever Türkiye olarak tüm üretimlerimizi hiçbir endişeye yer vermeyecek şekilde, bu kanuna tamamen uygun olarak gerçekleştiriyoruz.

TGDF’nin doğrudan bir üyesi olmayan Unilever Türkiye, TGDF üyeleri arasında yer alan 24 gıda derneğinden sadece üçüne üyedir. Üstelik Unilever Türkiye, TGDF tarafından GDO konusunda gerçekleştirilen başvuruya ilişkin görüşü dahi alınmış bir taraf değildir. TGDF’nin GDO konusunda, yaptığı başvuru tamamen kendi sorumluluğu kapsamındadır. Bununla beraber, başvurunun geri çekilmesi yönünde tarafımıza ulaştırılan talepler TGDF yönetimiyle paylaşılmıştır.

Unilever Türkiye olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlediği kanun ve mevzuatlara tamamen uygun olarak faaliyet gösterdiğimizi, değerli tüketicilerimizin gönül rahatlığı için bir kez daha tekrarlarken, güvenlerine layık olmak için her zaman sorumlulukla hareket etmeye devam edeceğimizi de paylaşmak isteriz.

Saygılarımızla,

Unilever Türkiye

Başa dön