Geç içerik

Coronavirus: Tüm Çalışanlarımız için En Üst Seviye Koruyucu Önlemlerimiz

Yayınlandı:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Coronavirus (COVID-19) konusunda, tüm çalışanlarımızı ve ailelerini korumak için ilk günden itibaren almış olduğumuz önlemleri global seviyede bir üst aşamaya çıkardık.

People handwash

Unilever olarak Global CEO’muz Alan Jope’un alınan yeni önlemleri duyurmasının ardından, tüm çalışanlarımızı korumak için aldığımız aksiyonları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü tarafında pandemi olarak ilan edilen Coronavirus (COVID-19), global bir tehlike olarak günden güne büyümeye ve yayılma hızını arttırmaya devam ediyor. Şu anda yüzü aşkın ülkede 120.000 vaka kaydedildi ve üzülerek belirtiyoruz ki 4.700 insan hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı mesaj son derece açık ve net bir şekilde insanlığın bu virüs ile mücadelesinde başarıya ulaşması için, şirketlerin, kurum ve kuruluşların takip eden günlerde atacağı adımların çok önemli olduğunu vurguladı. Şirketlerin alacağı aksiyonlar ile bu salgının yayılmasının yavaşlayacağı ve sağlık hizmetlerinde oluşacak yığılmaların önlenebileceği düşünülüyor.

Bu önerileri ciddiyetle göz önünde bulundurmamız ve alacağımız aksiyonlar ile tedbirleri bir adım öteye taşımamız gerektiğinin farkındayız. Bu sebeple, ekosistemimizde yer alan tüm çalışanlarımız için uygulanacak adımları tek tek belirleyerek, yapılması ve yapılmaması gerekenleri maddeler halinde sıraladık:

Yapılmayacaklar:

 1. İş amaçlı hiçbir uluslararası ve yurt içi havayolu seyahati gerçekleşmeyecektir. Tüm rezervasyonlar merkezi olarak iptal edilecektir.
 2. 20 kişinin üzerinde katılımcısı olan şirket dışı hiçbir toplantı, konferans ve etkinliğe katılım sağlanmayacaktır.
 3. Soğuk algınlığı ve grip belirtisi olan hiçbir Unilever çalışanı ofis, fabrika veya depolara giriş yapmayacaktır.
 4. Unilever ofis, fabrika ve depolarına ilgili lokasyonun en üst düzey sorumlusunun önceden onayı olmadan dışarıdan ziyaretçi kabulü olmayacaktır.

Yapılacaklar:

 1. Soğuk algınlığı ve/veya grip belirtileri olan, ya da iş veya kişisel amaçlı bir seyahatten dönüş yapan tüm çalışanların 14 gün boyunca kendisini izole etmesi ve gözlemlemesi gerekmektedir.
 2. Unilever ofis, fabrika ve depolarına girerken el sanitizörü kullanmak zorunludur.
 3. En üst seviye güvenlik protokollerinin uygulandığı çalışma lokasyonlarının girişinde ateş ölçümü uygulaması yapılacaktır.
 4. Fiziksel selamlaşmadan (tokalaşma vb.) kaçınılacak, en az 2 metre olan sosyal mesafe korunacaktır.

Herhangi bir şüpheye yer bırakmamak için yukarıda bahsedilen önlemlerin hepsi, hangi bölgede nasıl bir rol üstlenildiğine bağlı olmaksızın, tüm çalışanlara uygulanacaktır. Fabrikalarda, saha satış operasyonunda veya ofislerde çalışmakta olan ve farklı roller üstlenen ekip arkadaşlarımız için ek olarak farklı önlemler uygulamaya konulmuştur:

Fabrikalar ve Depolar

 • Tüm fabrika ve depolarımızda halihazırda uygulanmakta olan güvenlik protokolleri bir üst seviyeye yükseltilmiştir. Bu tedbirler, bir numaralı önceliğimiz olan çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini korumayı ve bununla birlikte, işimizin sürekliliğini sağlamayı amaçlamaktadır.
 • Fabrika ve depolarımızda, en yüksek seviye temizlik, hijyen ve sosyal mesafenin korunmasına dair protokoller uygulanmaktadır.

Satış Ekipleri

 • Mümkün olan her koşulda görüşmeler, online ve teknolojik kanalları kullanarak yapılacaktır. Müşteri ziyareti yapılması gereken durumlarda toplu taşıma araçları kullanılmayacaktır.
 • Sosyal mesafe korunarak fiziksel selamlaşmadan kaçınılacak ve hijyen kurallarına (özellikle nakit para alışverişinden sonra) ciddiyetle uyulacaktır.

Ofis Çalışanları

 • Unilever’in global olarak aldığı karar doğrultusunda, tüm ülkelerde ofis çalışanları için “evden çalışma” sistemine geçilmiştir. Türkiye (Ümraniye, Sarıgazi), Kazakistan ve Azerbaycan’daki ofislerimizde 16 Mart Pazartesi günü itibarıyla “evden çalışma” uygulaması başlamıştır.

Ar-Ge Laboratuvarları ve Pilot Üretim Tesisleri

 • Bu lokasyonlar için ilgili protokoller geliştirilmektedir. İşimiz açısından kritik sorumluluğa sahip olan Ar-Ge çalışanları, ülke sorumlusu ve AR-GE müdürünün onayı doğrultusunda ofislerde çalışmaya devam edebilecektir. Üretim tesislerini ziyaret etmesi gereken çalışanlar için uygulamada olan en üst seviye güvenlik protokolü geçerli olacaktır.

Güncel bilimsel çalışmalar ve tıbbi öneriler ışığında hazırlanan bu önlemlerin uygulanması noktasında tüm çalışanlarımız ve ekosistemimiz ile aynı fikirde olunduğumuza inanıyoruz. Kendimizi, ailelerimizi ve içinde yaşadığımız toplumu korumak için bu önlemlerin dikkatli bir şekilde uygulanması gerekiyor.

İnanıyorum ki, iş yapış şeklimizde yaptığımız bu düzenlemeler hayatlarımızda büyük bir etki yaratacak. Sıralanan önlemlerin hepsi dikkatli bir şekilde düşünülerek ve detaylı olarak inceleyerek alındı, bu önlemlerin uygulanabilmesi için her zaman desteğe hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Zor ve eşi görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. Şimdi, her zamankinden daha sakin olmamız, kaynaklarımızı çok verimli kullanmamız ve işimizi en iyi şekilde yapmaya devam etmemiz gerekiyor. Gıda, ev temizliği ve kişisel bakım ürünleri üreten ve satan bir şirket olarak şimdi tüketicilerimize ve topluma karşı çok daha büyük bir sorumluluğumuz var. En önemli önceliğimiz olan çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini en üst seviyede koruyarak, üretim ve satış faaliyetlerimizi gerçekleştirmek ve işimizin devamlığını sağlamak için hepimize öncekinden çok daha büyük görev düşüyor.

Hem global seviyede, hem de Türkiye’de ilgili kamu otoriteleri ile görüşerek hijyen ürünlerimizi bağışlamaya devam ediyoruz.

Amaç odaklı bir şirket olarak toplumsal sorumluluklarımız konusunda liderlik göstermeye devam edeceğiz. Bu zor zamanları, birbirimizle destek olarak, işbirliği ve dayanışma ile aşacağız.

Sağlıklı ve güvenli günler diliyorum.

Mustafa Seçkin
Yönetim Kurulu Başkanı, Unilever Türkiye ve Orta Asya

Başa dön