Unilever Arşivleri

Unilever'in Birleşik Krallık'taki tarihi merkezi Port Sunlight'ta yer alan Unilever arşivleri, dünya genelindeki en önemli iş kaydı koleksiyonlarından biridir.

Unilever Arşivi Hakkında

Unilever'in tarihi binası Port Sunlight

Arşivlerin yüksek standardı Ulusal Arşivler (TNA) kurumu tarafından takdir edilmiş ve hem Unilever hem de United Africa Company koleksiyonları için arşivler Müze, Kütüphane ve Arşiv Konseyi (MLA) tarafından ‘Özel Statü’ ödülü almıştır.

Arşivlerin içeriği

Arşivciler, birkaç yüzyıla yayılan Unilever arşivlerinin toplanmasından ve yönetiminden sorumludur; aslında en eski belgemiz 1295 yılına dayanmaktadır.

Arşivler, orijinal belgeler, basılı kaynaklar, resimler ve filmlerden oluşmaktadır. Colman’s, Wall’s ve Lipton gibi tanınmış şirketlerin yanı sıra Persil, Pears Soap, Lux, PG Tips ve Marmite gibi markaların tamamı arşivde yer almaktadır.

Koleksiyon, tutanak defterleri, mali kayıtlar, birçok reklam ve ambalaj örneğinin yanı sıra mimari planlar ve haritalar ile daha birçok belge içermektedir.

Aile geçmişi

Soy bilgilerini öğrenmek isteyen kişiler, çalışanlar, uzun hizmet ödülleri, evlilikler ve ölüm ilanları hakkında birçok detay içeren kurum içi dergilerde birçok bilgi barındırır.

Lever Brothers, kurulduğu ilk yıllarda, çalışanlar ve onlara bağlı çalışan kişilere şirket kârlarından pay verilmesini sağlayan Bir Ortaklık Planı sunmaktaydı ve plan kapsamındaki kişilere ayrıntılı kart endeksleri sağlanmaktaydı. Ne yazık ki, birçok küçük bağlı şirketin kaydı bugüne kadar saklanamamıştır.

Arşiv birimine nasıl erişilir?

Arşiv ekibi, sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacaktır. Önemli arşiv koleksiyonlarımız, sakladığımız geçmişe yönelik kayıtlar ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için arşiv birimine birkaç farklı şekilde erişebilirsiniz:

Birleşik Krallık'tan telefon ile – 0151 641 4551

Yurt dışından telefon ile – +44 151 641 4551

E-posta ile: archives@unilever.com

Posta ile: Unilever Archives, PO Box 69, Port Sunlight, Wirral CH62 4ZD, Birleşik Krallık

Çevrimiçi arama: Unilever-Archives

Arşivleri araştırma amaçlı olarak kullanmak isterseniz, Port Sunlight'ta bulunan arama odası ve kütüphaneden faydalanabilirsiniz. Lütfen ziyaretlerin yalnızca önceden randevu alınarak, Pazartesi - Cuma günleri arasında (banka tatilleri ve resmi tatiller dışında) saat 10.00 ile 16.00 arasında yapılabileceğini ve personelin destek sunmak için müsaitlik durumuna bağlı olduğunu unutmayın. Lütfen ilk fırsatta yazılı olarak arşiv birimi ile irtibata geçerek araştırma projeniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi verin.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.