1990 - 1999: Yeniden yapılandırma ve birleştirme

Bu on yıllık dönemde Unilever'in rekabet ettiği kategori sayısını 50'den 13'e düşürmesi ile yeni işletme odağı aynı kaldı.

1990'lı yıllardan Cornetto fiyat listesi

Bu da birçok markayı satma ve bırakma kararı verilmesini ve en yüksek potansiyeli olanlara odaklanılmasını içermekteydi.

Yeniden yapılandırma dört temel işletme alanı oluşturmuştu: Ev Bakımı, Kişisel Bakım, Yiyecek ve Özel Kimyasallar. Yeni yapıya, yeni bir ekip olan ExCo (Yönetim Komitesi) tarafından öncülük edilmektedir ve bu yeni yapı her biri bir coğrafi ve ürün alan karışımından sorumlu 12 işletme grubunu içermekteydi.

Ayrıca, Unilever bu on yıllık dönemde, büyüyen çevresel baskılar ve tüketicilerin gıda zinciri hakkındaki artan endişelerine dayalı olarak bir sürdürülebilir tarım programı başlattı. Su kaynaklarının korunması ve balıkların sürdürülebilir rezervlerden elde edilmesi de kısa süre uygulanan tedbirler arasında yerini aldı.

Önemli Noktalar

1992

Unilever Çek Cumhuriyeti ve Macaristan pazarlarına giriş yaptı ve Rusya'da UniRus'u kurdu.

1993

ABD'de Breyers dondurma satın alındı ve Organics şampuan ilk defa Tayland'da sunuldu. 1995 yılına kadar Organics 40'ın üzerinde ülkede satılmaktaydı.

1994

Unilever'in Batı Afrika'daki büyük ticaret, bira ve tekstil şirketi United Africa Company'nin tasfiye işlemleri sonlandırıldı.

1995

Unilever İş Davranış Kuralları İlkelerini yayınladı.

Bu daha önce benzeri görülmemiş karar, trans yağların kandaki kolesterol seviyesindeki etkisinin en az doymuş yağlar kadar olumsuz olduğunu gösteren yeni araştırmalara hızlı bir yanıt olarak, trans yağların uygulamada gıda üretiminden kaldırılmasını amaçlamaktaydı.

1996

Unilever, tüm balıkları sürdürülebilir rezervlerden elde etmek için büyük bir taahhütte bulunmuş ve Deniz Koruma Konseyi (MSC) gibi bilinen sürdürülebilir balık yatakları için bir sertifikasyon programı oluşturmak için WWF ile birlikte çalışmaya başladı.

Hindistan Lever and Brooke Bond Lipton India Hindistan'ın en büyük özel sektör şirketini oluşturmak için birleşti ve ABD'de saç bakım işletmesi Helene Curtis satın alındı.

Unilever Beslenme Merkezi oluşturuldu.

Hindistan'da Annapurna iyotlu tuz tanıtıldı ve bu ürün, iyot yetmezliğinin giderilmesi konusunda büyük bir etki yaratmaya başladı.

1997

Brezilya'da Kibon dondurma şirketi satın alındı. Unilever'in National Starch ve Quest International'ı da içeren kimyasal işletmeleri satıldı.

1999

Paydaşlar, özel olarak 7,4 milyar € tutarında özel bir temettü dağıtımına izin verdi ve ihraç için hisse sayısını azaltmak için bir ortak konsolidasyon işlemine izin verdi.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.