1930 - 1939: Zorlukların üstesinden gelme

1930'lu yıllar zor bir dönemdi; Büyük Buhran ile başlayan bu dönem, yeni bir dünya savaşıyla sona erdi.

Lux Flakes için eski reklam - 'Çözünmeyen Sabunun Mahvettiği Çamaşırlar'

Bu koşullar, birleşim işlemlerini yeni tamamlayan işletmenin verimlileşme ihtiyacını çok daha acil bir hale getirdi. Bu nedenle Unilever, Birleşik Krallık'ta daha az markaya odaklanmak için 50 adet sabun üretimi şirketini kapattı ve Avrupa kıtasındaki devletler yüksek vergiler ve üretim sınırlamaları yoluyla yerel tereyağı üretimini koruma altına aldı. Sonuç olarak, Unilever'in margarin ve yenilenebilir katı yağ tesisi sayısı ondan beşe düştü .

Ancak piyasadaki durgunluğa rağmen işletme büyümeye devam etti; bu büyüme kısmen hakim olunan pazarlarda yeni ürünlerin geliştirilmesi, kısmen de dondurulmuş ve hazır yemek gibi yeni kategorilerin de bünyeye katılabilmesi için şirketlerin satın alınmasıyla sağlandı.

Önemli Noktalar

1930

1 Ocak'ta Unilever resmi olarak kuruldu.

Procter & Gamble, Newcastle merkezli Thomas Hedley Ltd'yi satın alarak Birleşik Krallık pazarına girdi ve Unilever'in en büyük rakiplerinden biri haline geldi.

1930'lu yılların ortaları

Sabun üretiminde, sektör, sert sabunlardan ev işlerini daha da kolaylaştırmak için tasarlanmış pul ve tozlara doğru yöneldi. Bu da sabun pazarında genişlemeye neden oldu.

1935

Margarine, tereyağında bulunana denk düzeyde A ve D Vitaminleri margarine eklendi.

1938

Margarin konusundaki genel algıları iyileştirme yönünde düzenlenen bir kampanya ile İngiltere'de Stork, Hollanda da Blue Band gibi vitamin ile zenginleştirilmiş markaların büyümesi sonrasında, margarin satışlarındaki artış, 1929'lu yıllardaki yüksek rakamlara yakın bir seviyeye ulaştı.

1930'lu yılların sonu

2. Dünya Savaşının öncesinde, döviz kontrolleri ve sabitlenmiş kurlar, uluslararası ticareti son derece karmaşık bir hale getirdi. Unilever, Almanya'da elde ettiği kârı ülke dışına çıkaramıyordu ve bu nedenle sıvı ve katı yağlar ile bağlantısı olmaya, genel hizmet tesislerini de içeren farklı kurumlara yatırım yapmak zorunda kaldı.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.

Bize Ulaşın