1920 - 1929: Unilever oluşturuldu

1920'li yılların sonuna doğru, Jurgens İskoçya, İrlanda ve İngiltere'de margarin fabrikalarına sahipti ve Lord Leverhulme, Birleşik Krallık sabun üretimi çıkışının %60'ını kontrolü altında tutmaktaydı.

Eski Lifebuoy reklamı

Ancak bu on yıllık dönemde, tereyağı daha makul fiyatlara ulaştığından, margarin pazarında talep düşüşü yaşanmaktaydı.

Lever Brothers'ın kurucusu Lord Leverhulme, 1925 yılındaki ölçümü öncesinde İskoçya'nın Western Adalarında yeni edindiği mülkündeki üretimi de içeren özel bir portföy oluşturmaktaydı. Mac Fisheries Ltd de dahil olmak üzere, bunların çoğu nihayetinde Lever Brothers tarafından satın alınacaktı.

Bu on yıllık dönemin sonunda, dernekler nihai kararlarını verdi ve Unilever'in resmi geçmişi başladı. Öncelikle, Jurgens ve Van den Bergh, Margarine Unie'yi oluşturmak üzere bir araya geldi. İki yıl sonra, Margarine Unie Lever Brothers ile birleşerek Unilever'i oluşturdu.

Önemli Noktalar

1920

Lever Brothers daha sonra -United Africa Company'nin bir parçası olacak olan Niger Company'nin kontrolünü ele geçirdi.

1922

Lever Brothers, sosis talebinde düşüş olduğunda yaz aylarında satmak üzere dondurma üretimine başlayan popüler sosis şirketi Wall's'ı satın aldı.

1923

Alman ekonomisinin çöküşü Jurgens ve Van den Bergh'in ticaret koşullarını daha da zorlaştırdı.

1925

Lever Brothers, en büyük rakiplerinden Oil & Cake Mills'i ve New Pin Soap'un üreticisini satın aldı.

1926

Lever Brothers, Temiz Eller Kampanyası'nı sundu. Çocuk sağlığı politikasının bir parçası olarak çocukları kir ve mikroplar hakkında eğiterek, ellerini 'kahvaltıdan önce, akşam yemeğinden önce ve okuldan sonra' yıkamaları yönünde teşvik etti.

1927

Daha önceden iki Avrupa şirketi Centra ve Schicht ile birlik olan Jurgens ve Van den Bergh, Margarine Unie'yi (Margarin Birliği) oluşturmak üzere güçlerini birleştirdi. Birlik, kısa süre içinde yeni üyeler kazandı ve sıvı ve katı yağlardan üretilen neredeyse tüm malların imalat süreçleriyle ilgilenen, Avrupa işletmelerinden oluşan büyük bir grup kurdu.

Bir Lever Brothers şirketi olan Planters Ltd, vitaminlerle zenginleştirilmiş ilk margarin olan Viking'i sundu.

1928

Margarine Unie, Hollanda, Fransa, Belçika ve Çekoslovakya'da fabrikaları bulunan Fransa-Hollanda merkezli Calvé-Delft grubu satın aldı. Sonraki yıl, Birlik Hartog's adlı firmayı da satın aldı.

1929

2 Eylül'de, Lever Brothers ve Margarine Unie, Unilever'i oluşturmak üzere bir sözleşme imzaladı. İşletmeler başta birbirlerinin sabun ve margarin imalatı konusundaki temel çıkarlarını ayrı tutma yönünde müzakere yapmayı planlıyordu ancak nihayetinde birleşme kararı aldılar.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.