1910 - 1919: Değişikliklerle dolu on yıllık dönem

Birleşik Krallık'taki sabun pazarı doygunluk noktasına ulaştığından, Lever Brothers satın alımlara odaklanmaya başladı.

1910'lu yıllardan bir Hollanda Blue Band reklamı görseli

Bu aşamada margarine yönelik talep artmaktaydı ve Lever Brothers, Jurgens ve Van den Bergh ham madde üretimi konusunda daha fazla çıkar sahibi olmaya başladı. Zorlu pazar koşulları da ticari derneklerin daha da büyümesine katkıda bulunmaktadır. Balina yağının katılaştırılması için yeni bir teknolojinin bulunmasıyla, işletmeler, bu önemli ve yeni emtianın dağıtımının düzenlenmesi için Balina Yağı Havuzu'nda bir araya geldi.

Ancak genel olarak ortama bir savaş havası hakimdi. Birinci Dünya Savaşı, öncelikle savaş döneminde önemli emtialar olan sabun ve margarin talebinin artması ve ikinci olarak da sıvı ve katı yağ endüstrisinin devlet kontrolüne girmesini sağlayan İngiliz ve Alman devletlerinin kurulmasıyla büyük bir etki yaratacaktı.

Önemli Noktalar

1910

Lever Brothers, Port Sunlight için palm yağı tedariğini güvenceye almak amacıyla Batı Afrika'daki ilk şirketi olan, WB MacIver Ltd'yi satın aldı.

1911

Lever Brother'ın ilk amacına uygun olarak inşa edilmiş araştırma laboratuvarı Port Sunlight'ta kuruldu.

1912

Jurgens ve Van den Bergh arasında imzalanan ilk kâr paylaşımı anlaşması sona ermiş olsa da iki şirket birlikte çalışmaya devam etmektedir.

1913

Avrupa'daki öncü şirketler, Balina Yağı Havuzu'nu oluşturmak için güçlerini birleştirdi.

1914

Savaşın çıktığı yıl, Lever Brothers kontrolündeki şirketler, yılda yaklaşık 135.000 ton sabun üretirken, Hollanda'da Jurgens ve Van den Bergh bir dizi küçük işletmeyi satın almış ve Almanya'daki yedi margarin fabrikasını yönetir durumdaydı.

1917

Lever Brothers, 1789 yılında kurulan bir şirket olan Pears Soap'u satın aldı ve Jurgens de Kuzey Amerika'ya yayılma amacıyla Kellogg's ile bir araya geldi. Bu dönemde, İngiltere'de, hem Jurgens hem de Van den Bergh biri Purfleet, Essex'de bulunan ve günümüzde dahi margarin üretmeye devam eden fabrikalar kurdu. Lever Brothers, Planters'ın da sunumuyla birlikte margarin pazarına yayıldı, Güney Afrika'daki operasyonlarını artırdı ve Amerikan işletmelerinin kâr etmeye başladığını gördü.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.