1885 - 1899: Ürün yenilikleri, 19. yüzyıl tarzı

19. Yüzyılın sonlarında, Hollanda'da, Brabant'da bulunan Oss bölgesinde, tereyağı ticareti yapan iki aile şirketi, Jurgens ve Van den Bergh Birleşik Krallık'a başarıyla ürün ihraç etmeye başladı.

1889 yılından Lever Brothers'ın Sunlight Soap ambalajı

1870'li yılların başlarında, bu iki şirket, sığır eti yağı ve sütten yapılan yeni bir ürün olan margarinle ilgilenmeye başladılar ve margarinin seri olarak üretilebilecek bir tereyağı alternatifi olabileceğini fark ettiler.

Daha sonra, 1880'li yılların ortalarında, İngiltere'nin kuzeyinde başarılı bir aile bakkalını işleten William Lever, yeni bir ev sabunu üretmeye başladı. Ürün, hayvan yağlarından yapılan geleneksel sabunlardan çok daha kolay bir şekilde köpürmesini sağlayacak şekilde kurutulmuş hindistan cevizi içi veya çam fıstığı yağı içermekteydi. O zamanlar için olağandışı bir yaklaşım benimseyen Lever, sabuna bir marka adı (Sunlight) vererek bu ürünü farklı ambalajlara sararak satışa sundu.

Önemli Noktalar

1872

Hollanda'da, Jurgens ve Van den Bergh, margarin üretmek amacıyla ilk fabrikalarını açtı.

1884

Lever & Co Sunlight marka sabun üretimine başladı.

1886

Daha sonra Unilever'e katılacak olan Knorr, düşük gelirli tüketicilere besleyici gıdalar sunmak amacıyla et aromalı tabletler üretmeye başladı.

1887

Bu yılın sonunda, Lever & Co haftada 450 ton kadar Sunlight sabun üretmekteydi ve William Lever, daha sonra üzerine Port Sunlight'ı inşa edeceği tesisi satı altı; bu tesis Liverpool'un karşısında, Mersey nehri kıyısında bulunan büyük bir fabrika olmakla birlikte, yüksek standartlarda konut, sosyal tesis ve boş zaman aktiviteleri sunulabilecek, amaca uygun şekilde tasarlanmış bir yerleşim alanına sahipti.

1888

Jurgens ve Van den Bergh başka bir elverişli pazar olan Almanya'ya taşınarak orada fabrikalar inşa etmeye başladı.

1890

Lever & Co, limited şirket haline geldi; Lever Brothers Ltd.

1891

Van den Bergh, Rotterdam'da bulunan yeni merkezine taşındı.

1894

Kişisel hijyen konusundaki ilginin artırılmasının desteklenmesi için, Lever % Co makul fiyatlı yeni bir ürün olan Lifebuoy Sabunu geliştirdi.

Lever Brothers, halka açık bir şirket haline geldi.

1890'ların ortaları

Lever Brothers, Birleşik Krallık'ta yılda yaklaşık 40.000 ton kadar Sunlight sabun satmaya başladı ve fabrikalar, işletmeler ve tesisler ile Avrupa, Amerika ve İngiliz kolonilerine yayılmaya başladı.

1898

Bu dönemde, Van den Bergh 750 kişiden oluşan güçlü bir satış ekibine sahip duruma geldi ve yeni markalı margarini Vitello'yu sundu.

1899

Lever Brothers, ev işlerinin geleneksel sert kalıp sabunlarla olduğundan daha kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlayan yeni bir ürün olan Sunlight Flakes'i sundu. 1900 yılında, Sunlight Flakes'in adı Lux Flakes olarak değiştirildi.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.