Geç içerik

Unilever’de bayrak değişimi: Paul Polman’dan sonra Alan Jope görevi alıyor.

Yayınlandı:

Ortalama okuma süresi: 3 dakika

Londra / Rotterdam, 29 Kasım 2018: Unilever’den yapılan duyuruda, 10 yılı aşkın süredir CEO olarak görev yapan Paul Polman’ın emekliye ayrılma kararı aldığı; 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yerine, halen Güzellik ve Kişisel Bakım kategorisinin başkanlığını yürüten Alan Jope’un atandığı bildirildi.

Paul Polman

Yaklaşık 40 yıldır hızlı tüketim ürünleri sektöründe çalışan Paul Polman, Unilever CEO’su olarak görev yaptığı süre boyunca, şirketin yeni bir sürdürülebilir büyüme modeline başarılı bir şekilde öncülük etmesinde büyük rol oynadı. Bu süreçte şirket, içinde bulunduğu piyasaların ilerisinde sürekli olarak bir gelir artışı sundu. Hissedarlarına yüzde 290 oranında getiri sağladı.

54 yaşındaki Alan Jope, Unilever’in en büyük kategorisi olan Güzellik ve Kişisel Bakım’ı 2014 yılından beri yönetiyor ve 2011 yılından bu yana şirketin Liderlik Ekibi’nde yer alıyor. Dört yıl boyunca şirketin Kuzey Asya operasyonlarını yürüterek, Rusya, Afrika ve Orta Doğu’da Başkan olarak hizmet veren Jope, şirketin hem gelişen hem de gelişmekte olan piyasalarda mükemmel iş performansı göstermesine katkı sağladı.

Unilever Yönetim Kurulu Başkanı Marijn Dekkers, şirketin tepesindeki bayrak değişimine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Paul Polman, Unilever’i kendi sektöründe en iyi performans gösteren şirketlerden ve dünyanın en takdir edilen işletmelerinden biri haline getirerek, şirketi dönüştüren özel bir iş lideridir. Polman’ın Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı’nda şekillenen, sorumlu kapitalizmin yeni çağını tanımlama konusundaki rolü, onu, kendi jenerasyonundaki en ileri görüşlü iş liderlerinden biri olarak ayrıştırmaktadır.

Kendisinin, şirkete uzun vadeli en iyi hizmeti sunma bağlılığı ile birleşen vizyonu, güdüsü ve performans odağı Unilever’i bariz bir şekilde güçlendirdi. Polman, hızlı değişen bu dinamik sektörde, kazanılabilecek en iyi yere sahip, daha atik ve çabuk toparlanan bir şirket bırakıyor. Kendisine kişisel olarak ve Yönetim Kurulumuz adına Unilever’e yapmış olduğu tüm katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Zorlu ve geniş kapsamlı bir seçim sürecinden sonra Kurul, Alan Jope’u bu göreve atama kararı almıştır. Bugüne kadar Unilever için çeşitli üst yönetim görevleri üstlenen Jope, iş yaptığımız piyasalar, sektör ve işimize ilişkin derin bir anlayış ve deneyime sahiptir. Etkileyici bir performansı olan yeni CEO’muz, ayrıca güçlü, dinamik ve değer yaratma odaklı bir liderdir. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz.”

Related links

2019’un ilk yarısında geçiş döneminde Alan Jope’a destek verecek olan Paul Polman ise Unilever’e veda ederken, “Son 10 yılı aşkın bir süredir Unilever’e liderlik etmek benim için bir onurdu. Bu süre zarfında, insanlarımızın bağlılığı, çalışkanlıkları ve gerçek anlamda amaç odaklı bir şirket yaratma arzularından onur duyuyorum.

Uzun vadeli, sürdürülebilir bir iş oluşturmak için çalıştığımız Unilever’in diğer birçok hissedarıyla birlikte olduğum için onlara da oldukça minnettarım. Bu ortaklarımızın birçoğu ile dünyanın karşı karşıya olduğu çok sayıda çevresel ve sosyal sorunları ele almaya yardımcı olmak için sıkı bağlar kurmayı dört gözle bekliyorum. Alan Jope ile yıllardır yakın bir şekilde çalıştığım için, liderliği boyunca Unilever’in gelirini artırarak geleceğe taşıyacağından eminim. Bu göreve Jope’un atanması, aynı zamanda Unilever’in yetenek havuzunun gücünü gösteriyor” dedi.

1 Ocak 2019’da CEO olarak göreve başlayacak olan Alan Jope ise şunları söyledi: “Gerçek anlamda yetenekli insanlarla ve parlak markalarla dolu, global bir şirket olan Unilever’e liderlik etmek benim için büyük ayrıcalık olacak. 30 yılı aşkın bir süredir Unilever’de çalışıyorum. Markalarımızın her gün 2 milyardan fazla insanı pozitif olarak etkileyerek hayatlarını geliştirdiği birçok yöntem gördüm. Global ayak izimiz, gelecek için birçok önemli piyasadaki güçlü pozisyonları içeriyor. Odağımız, uzun vadeli büyüme ve değer oluşturmak için tüketicilerimize ve hissedarlarımıza hizmet vermeye devam etmek olacak.”


Başa dön