Geç içerik

Unilever, 17 yıldır Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin zirvesinde

Yayınlandı:

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Unilever, şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını değerlendiren ve puanlayan, küresel olarak kabul görmüş bağımsız bir kıyaslama sistemi olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) bir kez daha zirvede yer alarak, uzun vadeli sürdürülebilir büyümeye olan bağlılığını teyit etti. Unilever, 1999 yılından bu yana 19 defa DJSI sektör lideri, 17 defa da endüstri birincisi seçildi.

Dow Jones  Sürdürülebilirlik Endeksi

Unilever, 2018 yılı Endeksinde, yenilik yönetimi, kurumsal yönetim, tedarik zinciri yönetimi, vergi stratejisi, marka yönetimi, ürün idaresi, ambalajlama, kurumsal yurttaşlık ve hayırseverlik, iklim stratejisi de dahil olmak üzere birçok alanda en yüksek puanları aldı.

Unilever Sürdürülebilirlikten Sorumlu Dünya Başkanı Jeff Seabright bu önemli başarıyı, “Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI), sürdürülebilir liderlik için önemli bir ölçüt olmaya devam ediyor. Çabalarımızın takdir kazanması mutluluk verici. Henüz yolculuğumuzun sonuna gelmiş değiliz, ancak bu gibi sonuçlar, bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” sözleriyle değerlendirdi.

Daha önce Gıda, İçecek ve Tütün Endüstrisi Grubunda Gıda Ürünleri sektöründe yer alan Unilever, ilk kez 2016 yılında Ev ve Kişisel Ürünler Grubuna dahil edilmiş ve ilk yılında liderlik koltuğuna oturmuştu.

Unilever hakkında

Unilever, 190’dan fazla ülkede satılan ürünleri ile her gün 2,5 milyar tüketiciye ulaşan, Gıda, Ev Bakım, Kişisel Bakım ve İçecek Ürünleri konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde 169.000 çalışanı olan Unilever, 2017 yılında 53,7 milyar Euro yıllık satış hacmine ulaşmıştır. Şirketin kapsama alanının yarısından fazlası (%57), gelişen ve yükselen pazarlarda yer almaktadır.

Unilever Türkiye portföyünde; OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Elidor, Dove, Dove Men, Toni&Guy, Signal, Clear, Rexona, Lux, Axe, Lipton, Knorr, Calve, Algida, Carte d’Or, Cornetto, Nogger, Magnum, Max, UFS ve Vaseline markaları yer almaktadır.

Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı (USLP), şirket stratejisinin temelini oluşturmakta ve şunları hedeflemektedir:

  • 2020’ye kadar bir milyardan fazla insanın sağlık ve esenliklerini artırmak için harekete geçmesine yardımcı olmak
  • 2030’a kadar ürünlerimizden kaynaklanan çevresel etkimizi yarı yarıya azaltmak
  • 2020’ye kadar milyonlarca insanın geçim kaynaklarını iyileştirmek

USLP, büyümeyi ve şirkete duyulan güveni artırarak değer yaratmakta, maliyetleri düşürürken riskleri azaltmaktadır. Unilever’in, sürdürülebilir yaşamı destekleyen markaları 2016’da, şirketin işinin geri kalanından %50 daha fazla büyümüş ve şirket büyümesinin neredeyse %60’ından fazlasını sağlamıştır.

Unilever, 2017 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sektörünün bir numarası seçilmiştir. Unilever, FTSE4Good Endeksinde ise en yüksek çevresel skor olan 5'e yükselmiştir. 2017 GlobeScan/SustainAbility yıllık anketinin Global Kurumsal Sürdürülebilirlik Liderleri listesinde yedinci kez üst üste birinci sırada bulunan Unilever, CDP'nin 2018 Global Tedarik Zinciri raporunda İklim Değişikliği, Su, Ormanlar ve Tedarikçi Bağlılığı ile ilgili dört A derecesi almıştır. Unilever, 2030 yılı itibarıyla tüm operasyonlarında karbon pozitif olmayı ve plastik ambalaj üretiminin %100'ünün 2025 yılına kadar tamamen yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir olmasını taahhüt etmektedir.

Unilever ve markaları hakkında daha çok bilgi için, lütfen www.unilever.com.tr adresini ziyaret ediniz. Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı hakkındaki gelişmelere ise https://www.unilever.com.tr/sustainable-living/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Başa dön