1. Home
  2. ...
  3. Basın Bültenleri
  4. “Güvenilir Eller” 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde konuşuldu

“Güvenilir Eller” 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde konuşuldu

Unilever Food Solutions tarafından şeflerin ihtiyaçları doğrultusunda sektöre kazandırılan ‘Güvenilir Eller’ projesi, gıda güvenliği konusunda örnek uygulama olarak “Bir Sosyal Sorumluluk Örneği: Güvenilir Eller” oturumu ile 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nin bu yılki konuları arasında yer aldı.

Turkey-gıda-güvenliği-kongresi

Gıda Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen ve gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren Gıda Güvenliği Kongresi'nin 6.'sı 3 - 4 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi'nde düzenleniyor. Gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren Gıda Güvenliği Kongresi'nde ülkemizde ve dünyada gıda güvenliği konusunda bir çok yeni yaklaşım ve önlemler tartışıldı.

Kongrede, gıda güvenliği konusunda Türkiye’nin ilk ve tek online eğitim programı olan ‘Güvenilir Eller’ projesi ve sektöre etkileri konuşuldu. “Bir Sosyal Sorumluluk Örneği: Güvenilir Eller” oturumunda konuşan Unilever Food Solutions Türkiye, Orta Asya ve İran Pazarlama Direktörü Nihan Kayı, “Güvenilir Eller, sektörümüz açısından örnek bir proje oldu. Şeflerimizin ihtiyaçları doğrultusunda harekete geçerek başlattığımız proje ile bugüne kadar yaklaşık 27.500 şefe ulaşıldı.

Eğitim içeriğini Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle oluşturduk. 2016 yılı Haziran ayında projemizi başlattık. Sektörün desteğini projenin başından beri arkamıza almayı önemli gördük. Sektörü temsil eden 9 meslek birliğimiz ile ortak hedef açıkladık. Geldiğimiz nokta, Gıda Güvenliği Derneği gibi doğru bir iş ortağıyla doğru bir proje gerçekleştirdiğimizi gösteriyor.” dedi.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner ise, “Ev dışı tüketim sektöründe çalışan herkesin, müşterilerinin tüketimine sunulan gıdaların güvenliğini sağlamakla yükümlülüğü bulunuyor. Gıdalardaki risk faktörlerinin göz önünde bulundurularak müşteriye ulaştırılmadan önce gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. ‘Güvenilir Eller’ eğitimleri, şeflerde gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratmayı ve bilgi açığını kapatmayı hedefleyen bir proje.” dedi.

Gıda Güvenliği Derneği tarafından içeriği oluşturulan ve beş modülden oluşan online eğitim programıyla, gıda güvenliği konusunda temel bilgiler şeflere aktarılıyor. Eğitimi tamamlayan şeflerin isimlerine özel Türkiye Gıda Güvenliği Derneği onaylı sertifikaları adreslerine gönderiliyor. Bugüne kadar Türkiye genelinde 27.500 şef guvenilireller.com’a kayıt olarak eğitimlere başladı. 17.500 şef ismine özel sertifikasını aldı.

Güvenilir Eller Gida Güvenliği online eğitim projesi

Ev dışı gıda sektöründe her iki işletmeden birine ulaşan Unilever Food Solutions, şeflerin gıda güvenliği alanındaki beklentilerini karşılamak amacıyla Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle ‘Güvenilir Eller’ gıda güvenliği eğitimlerini başlattı.

Unilever Food Solutions, 2016 yılında TNS araştırma şirketiyle gerçekleştirdiği ‘Türkiye Şef Araştırması’na katılan şeflerin %80’inin ‘Gıda Güvenliği’ alanında eğitim almayı en öncelikli ihtiyacı olarak tanımlamadı. Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle Türkiye’nin ilk ve tek online gıda güvenliği eğitim-sertifika programı ‘Güvenilir Eller’ projesi bu ihtiyacın ardından 2016 yılında başlatıldı. Amaç, online platform üzerinden Türkiye genelindeki tüm şeflerin bu eğitim içeriğine kolayca ulaşmasını sağlamak.

Gıda Güvenliği Derneği tarafından içeriği oluşturulan ve her konu için farklı beş modülden oluşan online eğitim programıyla, gıda güvenliği konusunda temel bilgiler şeflere veriliyor. Bugüne kadar 27.500’den fazla şef guvenilireller.com’a kayıt olarak eğitimlere başladı. 17.500’den fazla şefe ise sertifika gönderildi. Güvenilir Eller online eğitimleri için fiziksel ve kimyasal tehlikeler, temizlik, üretim güvenliği, çapraz bulaşma ve HACCP uygulamaları başlıklarında içerikler oluşturdu. Eğitimi tamamlayan şeflere isimlerine özel Türkiye Gıda Güvenliği Derneği onaylı sertifikaları gönderiliyor.

‘Güvenilir Eller’ Gıda Güvenliği Eğitim Programı hakkında detaylı bilgiye www.guvenilireller.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgi için: Ayşegül Kulu / Ünite İletişim (533) 383 58 95

aysegul.kulu@unite.com.tr; www.unite.com.tr

Bu konuda daha fazla keşif yapın
Başa dön