Evdeki tuvalet, dışarıdaki mecburiyet!

Genel tuvaletlerden duyulan memnuniyetsizliğin %90’lara vardığını ortaya çıkaran Domestos, bunun nedenlerini Dünya Tuvalet Günü vesilesiyle bilimsel olarak masaya yatırdı. Domestos’un yaptırdığı Tuvalet Hijyeni Araştırması sosyal alanlardaki tuvaletlerin gereğince sık ve yeterli temizlenmediği yönünde sonuç verse de, araştırma bu tuvaletleri kullanırken evdeki titizliğe sahip olmadığımızı da ortaya koyuyor.

Domestos’un dünya çapındaki tecrübesi ve bilimsel veriler, sorunun ancak tuvalet standartlarının yükseltilmesiyle kullanıcıdaki olumlu yöndeki davranış değişikliğinin eş zamanlı olması halinde çözüleceğini gösteriyor.

Domestos gerekli davranış değişikliği için çocukluk dönemine işaret ederken uzmanlar da destekliyor: “Çocuğa pis, kaka diyerek tuvalete yabancılaştırmayın. Model olup nasıl kullanması gerektiğini gösterin!”

Domestos’un yaptırdığı Tuvalet Hijyeni Araştırması, Türkiye’de ev dışındaki tuvaletlerdeki durumun pek iç açıcı olmadığını gösterdi! Dünya Tuvalet Günü vesilesiyle açıklanan sonuçlara göre genel tuvaletler özel reforma muhtaç; ancak kesin çözüm için kullanıcıda davranış değişikliği yaratmak şart! 

Bağımsız araştırma kuruluşu DORinsight tarafından Domestos için İstanbul, Ankara ve İzmir’de 574 kişinin katılımıyla yapılan Tuvalet Hijyeni Tüketici Araştırması, tuvalet hijyeni ve tuvalet kullanım alışkanlıklarına ilişkin ilginç sonuçlar tespit etti. Ev kadınları, işyerlerindeki temizlik personeli, temizlik şirketlerinde çalışanlar ve işyeri sahiplerini kapsayan araştırma, özellikle kadınların umumi tuvaletlere karşı tutumunu ortaya koydu. 

Toplumun dikkatini ev ve işletmelerin tuvalet hijyenine çekmek amacıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, her 10 kişiden 7’si genel tuvaletleri temiz bulmuyor; kadınların %89’u zorunlu olmadıkça ev dışında tuvalet kullanmıyor. Görüşülen kişilerin tamamı dışarıda daha temiz tuvalet kullanılmasını sağlamak amacıyla yapılacak bilinçlendirme kampanyalarını destekliyor.

Kadın dışarıda tuvalet kullanmıyor

Araştırmanın sonuçlarına göre, kadınların %89’u hijyen kaygısı nedeniyle zorunlu olmadıkça ev dışındaki tuvaletleri tercih etmiyor. Kadınların %80’i, dışarıda tuvalet kullanmadan önce kendisinden önce tuvalete giren arkadaşından tuvaletin temizliğine ilişkin bilgi alıp temiz olduğundan emin olmak istiyor. Dışarıda pis tuvaletlerle karşılaşan kadınlar genellikle durumu yetkililere şikâyet ediyor (%62), o mekâna bir daha gitmiyor (%50) ya da bu durumu başkalarıyla paylaşıyor (%41). Umuma açık tuvaletlerin temizliğinden sorumlu olanlar da büyük bir oranla (%70) zorunlu kalınmadıkça ev dışındaki tuvaletlerin kullanılmadığı fikrinde.

Tuvaletler pis, ama bir sor: Neden?

Tuvalet Hijyeni Tüketici Araştırması’na katılan her 10 kişiden 7’si tuvaletlerin kötü ve yanlış kullanım yüzünden pis olduğu konusunda hemfikir. Ancak işyeri sahipleri ve personel, kullanıcıya kıyasla sorunun kötü/yanlış kullanıma bağlı olduğunu daha fazla düşünüyor. İşyeri sahipleri ve temizlik personellerinin %84’ü dışarıdaki tuvaletlerin temiz tutulmadığını, %83 oranında da evde gösterilen özenin dışarıda gösterilmediğini söylüyor.

Kullanıcı tarafında ise tuvaletlerin pis olmasının nedeni yeterli sıklıkta temizlenmemesi. Kullanıcı nezdinde en çok rahatsız olunan konuların başında umumi kullanıma açık tuvaletlerdeki kötü koku, havalandırma yetersizliği ve temel temizlik malzemelerinin olmayışı geliyor. Özellikle çocuklu kadınlar, suyun akmaması, tuvaletlerin amacı dışında kullanılması ve alaturka olmasından çocuksuz kadınlara göre daha çok rahatsız. Mekân sahiplerinden başlıca beklentiler arasında, tuvaletlerin daha sık aralıklarla temizlenmesini sağlamaları, sabun, tuvalet kâğıdı gibi ürünlerin daima bulundurulmasını sağlamaları ve su problemi yaşanmaması geliyor.

Erkekler tuvaleti daha kötü kullanıyor

Temizlik personeli, erkeklerin tuvaleti daha kötü kullandığını düşünüyor. Kadınlarda ise en çok şikâyetçi oldukları konu, ped, makyaj malzemesi gibi atıklarını çöp kutusuna atmamaları. Temizlik personelinde erkeklerin tuvalet terbiyesine sahip olmadıkları, tuvalet temizliğine gereken önemi göstermedikleri, bu konuda duyarsız ve düşüncesiz olduklarını düşünenlerin oranı %51’i buluyor.

Hedef 25 milyon insana hijyenik tuvalet sağlamak

Unilever Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü Çiğdem Yıldız, dünyada 2,5 milyar insanın tuvalet ihtiyacını oldukça yetersiz hijyen ve fiziki şartlarda karşıladığını 1 milyar insanın da tuvalet ihtiyacını tamamen açık alanlarda giderdiğini belirterek, Dünya Tuvalet Günü’nün bu sorunlara dikkat çekmek ve çözüme katkı sağlamak adına anlamlı olduğunu söyledi. Yıldız, “Unilever olarak, Sürdürülebilir Yaşam Planımız çerçevesinde sanitasyon konusuna destek veriyoruz. 

Şirket olarak hedefimiz 2020 yılına kadar 25 milyon insanın temiz, güvenli ve koşulları iyileştirilmiş tuvaletlere erişimini sağlamak. Bu rakam bir özel sektör kuruluşunun bu konuda açıkladığı en büyük hedef. Genel tuvaletlerde hijyen sorunun çözümünde eğitimin ve kullanıcıda davranış değişikliği yaratacak faaliyetlerin etkin olacağı inancıyla yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada önemli sorumluluk üstleniyoruz” dedi.

Tuvaletin adını bile zikretmiyoruz

Domestos Marka Müdürü Gül Lüş ise Türkiye’deki ev dışı hijyen konusunun önemine değinerek şöyle konuştu: “Son on yılda 10 milyondan fazla insanın, mikropların neden olduğu grip, tifo, ishal, hepatit ve sıtma gibi hastalıklara bağlı olarak yaşamını yitirdiğini de unutmamak gerekiyor. Tüketiciler tarafından hijyen uzmanı olarak kabul gören Domestos markası olarak ülkemizin bu önemli sorununda ölçülebilir değişim yaratacak sosyal sorumluluk projeleriyle çözüme katkı sunmayı hedefliyoruz. 

Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına ilişkin aldığımız aksiyonlar arasında, TEGV ile birlikte yürüttüğümüz Eğlen, Öğren, Hijyen projemizin eğitim içeriğini çocukların tuvalet bilincini geliştirmek yönünde genişletmek de yer alıyor. Bunun yanı sıra araştırmamızın sonuçlarını ilgili kuruluşlar ve sektörlerle de paylaşarak herkesi harekete geçirmeye çalışacağız.” Tuvaletin Türkçede 10’u aşkın adı olduğunu ve bu yönüyle TDK’da en çok eş anlama sahip sözcük olduğunu belirten Luş, “Belli ki adını bile zikretmek istemeyecek kadar tuvaletten haz etmiyoruz! Tuvalet yerine kenef, hela, yüznumara, ayakyolu gibi birçok sözcük kullanıyoruz” dedi.

Çocuğu tuvaletten soğutmayın

Psikolog Aslı Akiş ise konuya bilimsel yönüyle yaklaşarak, tuvalete karşı olan olumsuz tutumumuzun nedenlerine değindi. Genel düşüncenin “yalnızca evdeki tuvalet benim” şeklinde olduğunu söyleyen Akiş, bu düşüncenin nedenini çocukluk travmalarına bağladı. Çocuğun anne-baba davranışlarını model aldığı yaşta, ebeveynlerinden tuvalete karşı kötü tutum gözlediğini belirten Akiş, bu nedenle çocukluktan itibaren tuvaletin zihnimize olumsuz ve kötü bir yer olarak kodlandığını söyledi. 

Akiş, “Bu nedenle, çocuğa pis, kaka diyerek tuvalete yabancılaştırmayın. Model olup nasıl kullanması gerektiğini gösterin” dedi. Akiş şunları ekledi: “Dışarıdaki tuvaletle kendi evimizdeki tuvalet arasında ayırım yapılmasını sosyal psikolojik anlamda incelersek iç toplum ve dış toplum kavramlarıyla karşılaşırız. İç toplum dediğimiz bizim toplumumuzda çekirdek ailemiz ve evimiz, dış toplum ise evimizin ve çekirdek ailemizin dışı. Çocuğa iç toplumda güven, dış toplumda güvensizlik ortamı olduğu inancının aşılanması da kendi evimizin dışındaki alanları daha hoyratça kullanmamıza sebep olabilir.”

Bu konuda daha fazla keşif yapın

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.

Bize Ulaşın