Becel Türkiye'nin kalp yaşını düşürüyor

Türkiye’de 2020 yılına kadar 1 milyon kişinin kalp yaşını ölçmeyi hedefleyen Becel, Dünya Kalp Günü’nde ilk adımını attığı “ Kalp Yaşı” kampanyasıyla Türkiye’nin kalp yaşını ölçmeye başladı. Becel ve Türk Kardiyoloji Derneği’nin 26 Eylül Pazar günü Taksim’de düzenlediği “Dünya Kalp Günü Yürüyüşü”nün ardından binlerce kişinin kalp yaşı ölçüldü. 2229 kişinin katıldığı ölçümler sonucunda, katılımcıların kalp yaşlarının, biyolojik yaşlarından ortalama 4 yaş büyük olduğu sonucu çıktı.

Türkiye’nin kalp sağlığına yönelik ilk margarini olan Becel, 26 Eylül Dünya Kalp Günü’nde, Türk Kardiyoloji Derneği’yle düzenlediği etkinlikle kalp sağlığına bir kez daha dikkat çekti. Türk halkını kalp yaşı ve kalp sağlığı ile ilgili bilinçlendirmeyi hedef alan Becel’in “Kalp Yaşı Kampanyası” Taksim’de gerçekleşen ücretsiz kalp yaşı ölçümleriyle başladı. Taksim Cumhuriyet Meydanı’ndan, Galatasaray Meydanı’na dek perküsyon ekibiyle birlikte kalp ritmi eşliğinde süren yürüyüşe Unilever çalışanları ve Türk Kardiyoloji Derneği yetkilileri katıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da destek verdiği etkinlikte,2229 kişinin kalp yaşı ölçülürken, bu kişilere kalp sağlıklarını olumlu yönde etkileyecek kişiye özel tavsiyeler verildi.

Katılımcıların ortalama 4 yaş yaşlı çıktığı tespit edilen proje; Türk halkını kalp yaşı hakkında bilinçlendirmeyi ve bu bağlamda onlara kalp yaşlarını düşürmeleri için öneriler vermeyi hedefliyor. Halkın yoğun ilgisini çeken proje 2020 yılına kadar 1 milyon kişinin kalp yaşını ölçerek, bu kişilerin kalp yaşlarını ortalama 3 yaş gençleştirmeyi amaçlıyor.

Biyolojik yaş 38, kalp yaşı 42

Ölçüme katılan 2229 kişinin gerçek yaş ortalamaları 38 iken, ölçüm sonucu ortaya çıkan kalp yaşları ortalaması 42 oldu.Etkinlik kapsamında aynı zamanda kırk yaş üstü insanların kolesterol ve tansiyon seviyelerini bildiği ve bu yaş grubundaki çoğu insanın kalp yaşının da kendi yaşlarına yakın çıktığı görüldü. Kalp yaşı, biyolojik yaşından yüksek çıkan insanlar ise öncelikle sigarayı bırakmaları konusunda kendi kendilerini telkin etti.

“Kalp yaşı” nedir?

Kalp hastalıklarının önlenebilir olduğundan hareketle Framingham Enstitüsü tarafından geliştirilen “Kalp Yaşı” kavramı kişinin biyolojik yaşına oranla Kalp Yaşı’nı kıyaslayarak kalp hastalıklarına karşı önlem almasına katkıda bulunan bir farkındalık aracı. Kalp Yaşı testini tamamlamak yaklaşık 2,5-3 dakika içinde tamamlanıyor. Testi dolduranlara yaşam tarzları ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin sorular sorularak, kalp yaşlarının kaç olduğu bilgisi verilerek biyolojik yaşlarıyla kalp yaşlarını kıyaslama imkanı veriliyor. www.becel.com.tr ve www.kalpyasi.com sitelerinden ulaşılabilen Kalp Yaşı testini tamamlayan herkese kalp sağlıklarını geliştirmeleri için neler yapmaları gerektiğine ilişkin öneriler de veriliyor.

Becel hakkında genel bilgi

1950'li yıllarda kalp hastalıkları, yüksek kolesterol seviyesi ve tükettiğimiz yağ türleri arasında yakın bir ilişki olduğu ortaya çıktı. 1960'lı yıllara gelindiğinde de, ismini Blood Cholesterol Lowering (Kan Kolesterolünü Düşürücü) kelimelerinin baş harflerinden alan Becel, üniversitelerin talebi üzerine ilk kez Hollanda'da Unilever tarafından üretilmeye başlandı.

1992 yılında Türkiye'nin kalp sağlığına yönelik ilk margarini olarak piyasaya çıkan Becel, ilk gününden itibaren uzman doktorlarla işbirliğini sürdürürken, tüketicisini de sağlıklı ve doğru beslenme konularında bilinçlendirmeye devam etti. Becel, 40 yılı aşkın bir süredir kalp sağlığı alanında aktif ve öncü bir rol üstlenmekle beraber, tüketicisinin ihtiyaçları ile değişen yaşam koşullarına uygun olarak da kendini sürekli yenilemektedir. Doymuş yağları düşük, doymamış yağları ise yüksek oranda içeren Becel, kalp sağlığını koruyan ürünler sunmaya ve tüketicisini bilinçlendirerek cesaretlendirmeye devam edecek.

Bu konuda daha fazla keşif yapın

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.