Geç içerik

Okullarda temiz tuvalet

Yayınlandı:

Domestos bu yılki Dünya Tuvalet Günü’nde okullara geri dönerek, güvenli ve temiz tuvaletlere erişimin insanların sağlığını ve eğitimini nasıl iyileştirebileceğini gösterecek.

Hands up who thinks all schools should have clean toilets?

Yakın zaman önce Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, okullarda su ve sanitasyonla ilgili global ölçekteki ilk değerlendirmelerini gerçekleştirdiler. Bu araştırmanın sonucuna göre, dünya genelinde 620 milyon çocuk ve okulların üçte biri yeterli tuvalet olanaklarına sahip değil, ayrıca okulların %47’si tuvaletlerinde çocuklara sabun sağlamıyor. Güney Asya’da yetersiz sanitasyon ergenlik yaşındaki kızların eğitimlerini olumsuz etkilerken her ay üç kızdan biri tuvalette mahremiyetleri olmadığı, dahası pedlerini değiştirdikten sonra ellerini yıkayamadıkları için bazı günler okula gidemiyor ve eğitimde gün kaybı yaşıyor. Ancak bu durum sadece gelişmekte olan ülkelere özgü bir sorun değil.

YouGov, okul hijyen tedarikçisi Essity ile bir işbirliği gerçekleştirerek, Birleşik Krallık’ta 400 ilkokulun yanı sıra 500 ebeveyn ve çocuğun katılımlarıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Araştıra kapsamında görüşülen öğretmenler, her on okuldan birinde çocukların okul tuvaletlerini kullanma ihtiyacını önlemek için herhangi bir şey yiyip içmekten kaçındıklarını ifade ederken, çocukların %46’sı tuvalete gitme ihtiyacı duyduklarını ancak okul tuvaletini kullanmayı istemediklerini için derslere odaklanmakta zorlandıklarını belirttiler.

Temiz okul tuvaletleri bir ayrıcalık değil haktır

Elbette tuvaletleri yüksek standartlarda temiz tutmak sadece klozetin etrafına çamaşır suyu dökmekten ibaret değil.

Davranış değişikliğinin kalıcı hale getirilebilmenin yollarını arayan Domestos Filipinler’de, London School of Hygiene & Tropical Medicine ve Manila’daki Fit for School araştırma ekibinin yürüttüğü iki yıllık bir araştırma projesi başlattı.

Bu araştırmayla Domestos, tuvalet yönetiminin ve bakımının iyileştirilmesi için hayata geçirilmesi gereken uygulama ve davranışlar konusunda okullara nasıl yardımcı olabileceğini belirlemeyi amaçladı.

Ayrıca araştırmanın çıkış noktası, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ölçeklendirilebilir ve sürdürülebilir müdahaleler geliştirme amacıyla ve, markanın 25 milyon kişinin tuvaletlere erişimlerini iyileştirme ve temiz tuvaletlerin bir ayrıcalık yerine hak olarak benimsenmesi algısını yaygınlaştırma misyonuyla yakından örtüşüyordu.

School toilets

1mHer yıl 1 milyon öğrenim saati, kreş çağı çocukların tuvalet sonrası öğretmenlerince temizlemesi nedeniyle kayboluyor.

Temizlik programı ekibinin gücü

İnsanların hijyenik tuvalet alışkanlığı edinmelerine yardımcı olmaya odaklanan bu ilk araştırma, tuvalet temiz değilse çocukların da olumlu davranışsal değişimlerinin azaldığını tespit etti.

Araştırmanın sonucunda elde ettiği bilgilerden ve araştırmacıların katkılarından faydalanan Domestos, okul müdürleri ve temizlik ekiplerinin tuvalet yönetimi ve temizliğinde faydalanabilecekleri bir temizlik programı hazırladı.

Söz konusu temizlik programına katılan okullara günlük temizlik rutinlerinde kullanabilecekleri bir temizlik planı ve kontrol listesi, Domestos çamaşır suyunun da yer aldığı temizlik kiti, küçük onarımlar için kullanabilecekleri araçlar, kolaylıkla monte edilebilen ve birden fazla kişinin aynı anda ellerini yıkayabileceği seyyar lavabolar, sabun ve sallanır kapaklı çöp kovaları temin edildi.

Bunların karşılığında tuvalet ekiplerinden kötü kokuyu azaltmaları için tuvalet klozetlerini, zeminini ve duvarlarını temiz tutmaları, bu yerlerde su birikintisi bırakmamaları, her zaman erişimin sağlanması için tuvaletleri kilitli tutmamaları ancak tuvalet kabinlerinde mahremiyeti sağlamak adına bu kabinlerin kilitlenebilir olmasını ve tuvaletlerin genel bakım ve onarımlarını yapmaları istendi.

Söz konusu temizlik planı altı hafta boyunca uygulandı ve öğrenci davranışları haritalandırıldı.

Program sonunda sabun ve tuvalet kullanımı arttı. Sallanan kapaklı çöp kovaları sayesinde kız öğrenciler pedlerini güvenli ve hijyenik bir şekilde çöpe atarken tuvaletlerin daha temiz olduğunu ve daha az koktuğunu ifade ettiler.

Hands up who thinks all schools should have clean toilets

Eğitim programlarının yanı sıra temizlik programlarının da hayata geçirilmesi tuvalette iyi hijyen alışkanlıklarının edinilmesini teşvik ediyor ve insanların tuvaletlere olan güvenini arttırıyor.

Program dört ülkeye daha yaygınlaştırılıyor

Okul tuvaletlerinde yapılan değişikliklerin, hijyenik uygulamaların yaygınlaşmasına yönelik olumlu etkiyi arttırması sonucunda Domestos Daha Temiz Tuvaletler, Daha Parlak Bir Gelecek (Cleaner Toilets, Brighter Futures) programını Güney Afrika, Polonya, Türkiye ve Vietnam olmak üzere dört ülkede daha hayata geçirdi.

Domestos Global Marka Müdür Yardımcısı Simran Gill, “Tuvalet takip sistemimiz ile Türkiye’de de tuvalet bakım programımızın herhangi bir etki yaratıp yaratmadığını değerlendirdik ve sonuç olarak tuvaletleri kullananların sayısında %25’lik bir artış tespit ettik” dedi.

“Tuvalette iyi hijyen alışkanlıklarını açıklayan eğitim programlarının yanı sıra okul tuvaletlerinde hijyeni ve sanitasyonu iyileştiren bir programı da hayata geçirerek olumlu davranışları kalıcılaştırmayı umut ediyoruz” şeklinde konuşan Gill sözlerine şu şekilde devam etti, “Okul yönetiminin ve temizlik ekibinin tuvaletleri temiz tutmalarına yardım ederek çocukların tuvalet kullanımında ihtiyaç duydukları güven duygusunun arttığını gözlemliyoruz.”

Domestos Dünya Tuvalet Gününü kutlamak için sınıflara geri dönüyor

Bu yıl tüm Unilever çalışanları Dünya Tuvalet Günü kutlamaları kapsamında kötü sanitasyonla mücadele eden Domestos’a eşlik edecek. Çalışanlar Birleşik Krallık, Macaristan, Kazakistan ve Vietnam’da sınıflara girerek eğlenceli ve etkileşimli atölye çalışmalarıyla mikroplarla mücadele konusunda ders verecek.

Bu çalışmalar sayesinde Unilever öğrencilere iyi tuvalet ve hijyen alışkanlıklarını öğreterek çevrelerini ve kendilerini nasıl temiz tutacaklarını anlamalarına yardımcı olmayı, ve böylelikle herkesin temiz tuvaletlere erişimlerini sağlamayı amaçlıyor.

Çocukların tuvalet kullanımına olan güvenlerini arttırmanın bir diğer olumlu sonucu eğitim saatlerindeki potansiyel artış. Sadece Birleşik Krallık’ta bile okul öncesi öğretmenlerin beşte biri haftada yaklaşık 30 dakikayı tuvalete giden çocukların temizliğine ayırıyor, bu durum ise yılda 1 milyondan fazla öğrenim saati kaybına yol açıyor.

Ergenlik çağındaki kızların pedlerini değiştirip çöpe atabilecekleri mahremiyeti sağlayan, temiz ve güvenli tuvaletlere erişimleri okula devamsızlıklarını azaltabilir.

Söz konusu iyileştirmeler sadece okul öncesi çocuklar üzerinde olumlu bir etki yaratmıyor. Ergenlik çağındaki kızlar için pedlerini değiştirip çöpe atabilecekleri, ardından ellerini yıkayabilecekleri güvenli alanların sağlanması da okula devamsızlıklarını azaltabilir ve eğitimlerini tamamlamalarında onları cesaretlendirebilir.

“Domestos’un kötü sanitasyona karşı verdiği mücadele, amacı olan bir markanın gücünü ortaya koyan çarpıcı bir örnek” şeklinde konuşan Unilever Ev Bakımından Sorumlu Başkanı Kees Kruythoff, “Marka bu güne kadar, ebeveynleriyle beraber 10 milyon öğrencinin temiz ve güvenli tuvaletlere daha fazla erişebilmelerine yardımcı oldu ancak daha yapılacak çok şey var. Bu yıl daha fazla sayıdaki Unilever çalışanının bu misyona katılarak okullara geri döndüğünü ve gelecek nesillere sanitasyonun önemini anlattıklarını görüyoruz,” dedi.

Başa dön