1900 - 1909: Ham maddelere yeni bir bakış

20. Yüzyılın başlarında, margarin ve sabun imalatı işletmeleri git gide birbirinin pazarına doğru yönelmeye başladı.

20. Yüzyılın başlarından Lux sabun reklamı

Rekabet ve ham madde maliyetlerindeki ani artış, birçok şirketi dernek kurarak kendi çıkarlarını korumak ve kendilerini tedarikçi tekeline karşı savunma yoluna itti.

Sıvı ve katı yağ arzı hızla büyüyen sabun ve margarin üretimini karşılayamayacak düzeyde olduğundan, bir süre sonra Unilever çatısı altında birleşecek olan şirketler, daha güvenilir bir ham madde kaynağı arayışına girdi.

Önemli Noktalar

1904

Birleşik Krallık'ta, Lever Brothers, ev işlerini kolaylaştıracak olan ilk ovma tozlarından biri olan yeni ürünü Vim'i sundu.

Şirket Güney Afrika'da şube açtı.

1906

Bu aşamada, Lever Brothers, Kanada, Avustralya ve ABD'da mevcut birer fabrikaya ek olarak üç Avrupa ülkesinde de öncü ihracat ve ticaret şubelerine sahipti. Aynı zamanda, Pasifik'te de şirket kuruldu.

Aynı yıl, Lever Brothers ham maddeler konusundaki rekabeti sınırlandırmak için üç üretici ile anlaşmaya vardı ancak kendilerine 'Sabun Ortaklığı' lakabını takan ve fiyatları artırmakla suçlayan medyanın saldırısına maruz kaldı . Bu olay sonrasında, Lever Brothers, Daily Mail'e dava açtı ve 1907 yılında tazminat olarak 50.000 £ almaya hak kazandı; bu tutar, zamanın standartları açısından oldukça fazlaydı.

1908

Jurgens ve Van den Bergh bir dernek kurma ve birbiriyle rekabet etmeye devam ederken kârları da paylaşma yönünde bir anlaşma yaptı.

1909

Lever Brothers, Solomon Adaları'nda bir palmiye ağacı ekim alanı geliştirdi ve bu süreçte Jurgens ve Van den Bergh de Alman Afrikası'nda ortak bir palmiye ağacı ekim alanı kurdu.

Başa dön

BİZİMLE BAĞLANTI KURUN

Sürdürülebilir bir gelecek hayalini paylaşan herkesi, bizimle bağlantı kurmaya davet ediyoruz.

BİZE ULAŞIN

Unilever ve uzman ekipler ile temas kurun veya dünyanın dört bir yanında iletişim kurulacak kişileri bulun.