Ağız hijyeni ile ilgili bilgiler

Ağzınızdaki bakterilerin sayısı gezegenimizde yaşayan insan sayısından daha fazladır. Dolayısıyla, nefesinizin güzel kokmasını istiyorsanız, dişlerinizi düzenli olarak temizlemeniz büyük önem taşımaktadır.

Kötü ağız hijyeninin nedenleri

"Dün akşam yediğim baharatlı yemekten olmalı" – kötü ağız kokusuna sonsuz sayıda bahaneler bulabiliriz. Yediğimiz gıdalardan, bazılarımızın içtiği şarap ve biralara kadar birçoğunun bundaki rolü büyüktür. Ama esas neden kötü ağız hijyenidir.

Kötü ağız kokusunun en büyük suçluları, ağzımızın girintileri arasına ve özellikle dilimizin arka kısmına gizlenmiş milyarlarca bakteridir. Her zamanki gibi önlem, tedaviden iyidir.

En iyi savunma

En iyi savunma dişlerinizi, dişetlerinizi ve dilinizi anti bakteriyel bir diş macunu ile düzenli olarak fırçalamaktır. Sigara ve içki içmeyi bırakmak da işe yarayacaktır.

Sık sık diş fırçanızı yenisiyle değiştirmeyi de unutmayın. Bunu en az üç ayda bir yapmalısınız. Böylece diş fırçasının kıllarının plakları temizleyebilecek durumda olduklarından ve sağlıklı dişetlerine sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca kullanmadan önce diş fırçanızın kuru olduğundan emin olun. Islak ya da nemli fırçaların bakteri dolu olma ihtimali yüksektir.

Başa dön