Mükemmel saçlar

Düz saç bakımı

Mükemmel düz saç

Düz, kusursuz, ipeksi ve parlak. Saçlarınızın böyle olmasını ister misiniz?

Saçlarınızı bu hale getirirken sizi çıldırtmadan, süper sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri anlatacağız.

Tasarımcılar, moda düşkünleri ve saçlarının ışığı daha iyi yansıtmasını isteyen kadınlar, dünya podyumlarında düz saçların daha fazla tercih edilmesini sağladı. Son zamanlarda en çok talep gören, popüler ve taklit edilen saç tarzı hiç şüphesiz mükemmel düz saçlar.

Kıvırcık saçların da beğenildiği gerçeğine rağmen, düz saçlar düzgünlük ve şıklıkla eşanlamlıdır. Çünkü taranması ve bakımı kolaydır ve her durumda düzgün görünür.

Son zamanlarda saçlarımızı pek çok teknikle düzleştirsek bile, saç tipimiz genellikle belirlidir. Saç telinin şekli, saçımızın özelliğini belirler. Düz saçların kusursuz, silindirik bir yapısı vardır ve bu nedenle saç teli çok daha güçlüdür. Ayrıca, düz saç tipi diğer saçlardan daha parlaktır. Çünkü pürüzsüz yüzeyi, ışığı diğer saç tiplerinden çok daha fazla yansıtır.

Güçlü, bakımı kolay ve yapısı gereği parlak olsa da, düz saç da pek çok sorun yaşar.

Bu nedenle hasar görmemesi için dikkatli olmakta fayda vardır.

Düz saçların, saçın ayrıldığı yerden veya yüzün çevresinden yaşlanma eğilimi vardır. Bunun için en iyi çözüm saçı her gün yıkamaktır. Ancak saç uçlarında gerekli nem ve saç derisindeki sebum miktarı arasındaki dengeyi korumak için son derece dikkatli olmalısınız. Aynı kıvırcık saçlarda olduğu gibi, bu saç tipi için de en büyük tehlike güneş, saç düzleştiriciler, saç kurutma makineleri, yüzme havuzlarındaki klor ve kimyasallardır. Güneşin en yaygın etkilerinden biri, saç fiberinin içinde kırılma yaratmasının yanı sıra, saç yüzeyindeki kütikülün hasar görmesi, düğümlenmeye neden olması, gözeneklerin artması ve elektriklenmesidir.

Bu nedenle, vücudumuzun canlı bir parçası olan saçların da düzenli beslenmeye, kuruluğun ve saç uçlarının kırılmasını önlemek için özel bakıma ihtiyaç duyduğunu unutmamak önemlidir.

Bakım çözümleri

Saçları her gün sağlıklı ve düz tutmak için, tam olarak uyulması gereken birkaç kural var. Saç uçlarının kırılmasını önlemek için saçı sadece nemliyken taramak ve düzenli olarak uçlarından aldırmak önemlidir.

Saç düzleştiriciler, saç kurutma makineleri, kalıcı düzleştirme cihazları ve saçları düz tutmak için kullanılan kimyasal ürünlerde aşırıya kaçmayın. Saç; dokusundaki keratin için içerden antioksidan sağladığından bol bol protein, sebze ve meyve tüketin. Saçlarınızın sağlıklı ve parlak olmasını istiyorsanız kesinlikle havluyu saç derinize bastırarak kurutmayın. Çünkü bu yöntem yeni çıkan saçları nemlendiren doğal yağların yok olmasına neden olur.

Krem maskeler, besleyici serumlar ve besleyici kremler kullanmak, saçınızı sağlıklı, parlak, ipeksi ve kökten uca düz tutmak için son derece gereklidir.

Elidor Mükemmel Düz Saçlar formülü, dünyaca ünlü düz saç uzmanı Yuko Yamashita ile birlikte getirildi. Bu seri, saçların kabarmasını önleyerek kökten uca düz olmasını sağlayan, şampuan, saç kremi ve şekillendirici 7/24 kremden oluşuyor. Krem içeriği, yıkama, kurutma ve şekillendirme aşamalarında saçın dış yüzeyinde bir tabaka oluşturarak koruma sağlıyor. Aynı zamanda saç tellerinin sürtünmesini azaltıyor.

Ürünün temel özelliklerinden biri, saçtaki su miktarını artırarak saçın nemli kalmasını sağlayan temel bir aminoasit olan Lysine.

Kıvırcık ve dalgalı saç bakımı

Hacimli ve mükemmel

Bukle ve dalga, her kadına belli bir kişilik ve cazibe kazandırır.

Ancak bu etkiyi yakalamak için saçınıza iyi bakmalı ve gerekli nemi sağlamalısınız. Şimdi size bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Düz saç, görüntü bakımından düzen ve şıklıkla eş anlamlı olabilir. Buklelerle dolu bir baş ise seksi ve eğlenceli bir kişiliğin yansımasıdır. Son zamanlarda, mükemmel buklelerle dolu bir baştan daha orijinal bir şey yok.

Ancak yeterli bakım olmadığında şikâyetler ortaya çıkabilir. Kadınların en çok şikâyet ettiği konu kabarıklık ve saçlarını her gün bakımlı gösterememektir.

Zaman zaman saçlar gerçekten kabarır, birbirine dolaşır ve şekli bozulur. Doğal olarak da saçlarımızı düzleştirmek isteriz veya sonucundan memnun kalmadığımız çeşitli ürünler kullanırız. Genellikle saçlarımızın düzgün görünmesi için toka ve saç bandı kullanırız. Kıvırcık saçın gizemlerini ortaya çıkarırken, öncelikle bilmemiz gereken şudur: Saç fiberi spiral şekilde büyür, oval bir şekle sahiptir ve bir tarafı çok güçlü ve esnekken, ovalin kısa kenarı daha hassastır. 

Bu nedenle, dalgalı saçlar kurumaya daha fazla eğilimlidir ve ısıya, saç düzleştiricilerine ve kimyasallara karşı çok daha hassastır. Fiberin en hassas bölümü bahsettiğimiz olumsuz etkilere maruz kalırsa, fiber kırılabilir, kimyasal maddeler saçın korteksine girmesine neden olabilir ve saçın içine zarar verebilir. Saçın dış katmanını oluşturan kabuk açılır ve yüzeyin pürüzlü olmasına neden olur. Böylece ışığı yansıtamaz ve parlak görünemez.

Saç fiberinin kolayca kırılmasına neden olan sorunlardan bir diğeri ise havadaki nemi emmesi, kabarık ve elektrikli görünmesidir. Bütün bu problemlerin kökeni nem eksikliğidir. Böylece muhteşem buklelerimizin tadını çıkaramayız.

Çözümler

Eğer buklelerinize söz geçirmek için onları hızlı ve kaba bir şekilde tarıyorsanız, aslında fiberin açık kalmasını sağlıyorsunuz demektir. Saçlarınıza yanlış muameleden kaçınmak için banyo yapmadan önce nazikçe taramanız ve saç derisindeki doğal yağları fiberin üzerine yaymanız iyi bir fikir olabilir.

Buklelerinizin şekilli olması için banyo sonrasında saçınızı havlu ile dikkatlice kurutmalı, parmaklarınızla ya da geniş dişli bir tarakla taramalısınız. Fırçalardan uzak durun, çünkü fırça sadece buklelerin hacmini arttırır!

Bunun yanında saçlarınız ıslakken yatmanız kabul edilemez bir şeydir. Kıvırcık saçlı bir kadın için bunun bedeli gerçekten ağır olabilir. Saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakmak zaman alsa da mükemmel buklelerin gösterişini ortaya çıkarmak ve korumak için en iyi yoldur. Saçlarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız, saç kurutma makinesi ve saç düzleştirici gibi makineleri sık sık kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Saç kütikülünün açık kabukları kapanmalı ve böylece nem kortekste kalmalıdır. Bunun için şekillendirici 7/24’ler veya saçı kapatan ağır saç maskeleri kullanmalısınız.

Şampuan ve saç kremine gelince, derinlemesine temizleyen besleyici bir şampuan ve saçı sarmadan yumuşatan bir saç kremi öneriyoruz.

Buklelerinize hayat ve esneklik vermek için, fiberin içine girip içten besleyen mikro amino asit ve vitamin içeren ürünler kullanılmalıdır. Fiber yapısı sağlıklı oldukça, saç, nemi içine hapseder ve hacmini korur.

Elidor belirgin bukleler

Elidor® Belirgin Bukleler ürün serisi içinde, şampuan, besleyici bakım kremi ve krem 7/24 ürünleri yer almaktadır. Elidor ve kıvırcık saçların tartışılmaz uzmanı Ouidad’ın ortak tasarımı ile yaratılmış bu ürünler, kıvırcık saçlarınızın elektriklenip kabarmasını önleyerek buklelerinizi belirginleştirir. Kolajen protein kompleksi ile zenginleştirilmiş formülü ile saçınızı temizler ve nemlendirir.

Bu da saçın sağlığı için son derece önemlidir. Buklelerin özel bakıma ihtiyacı vardır ve ancak bu ihtiyaçları bilen bir uzman çözüm sunabilir. Buklelerinizin şeklini koruyan, sağlıklı ve güzel kalmasını sağlayacak bu ürünleri vakit kaybetmeden deneyin.

Kuru ve yıpranmış saç bakımı

Kaybolan zamanı geri getirin

Eğer saçınız canlılığını kaybettiyse, umudunuzu da kaybetmeyin. Artık saçınıza yeni bir hayat verecek ve eskisinden de güçlü olmasını sağlayacak bir formül var. Merak ediyorsanız hemen aşağıdaki yazıyı okuyun.

Yıpranmış saç, her kadının moralini bozar değil mi? Ama artık bu durum geçmişte kaldı. Öncelikle saçlarınızın sağlıklı olup olmadığını öğrenin. Saçlarınız sağlıklı değilse, bunun en görünür işaretleri sert doku, kuruluk, esneklik kaybı ve kırık uçlardır.

Hasar görmüş saç kurudur ve bütün diğer semptomlar da nem kaybının sonucudur.

Elektriklenme, kabarma, parlaklık kaybı, saçınızın iyi durumda olmadığının göstergesidir. Sağlıklı saçların belirtisi ise hareket, parlaklık, güç ve her saç tipi için gerekli protein seviyesinin ideal nem miktarı ile desteklenmiş saçtır. Sağlam kütikül sağlıklı saçın yapısını gösterir. Diğer yandan yıpranmış saçın dışında bulunan kütikül kırık, açık veya kalkmış ise, saç nemini koruyamaz ve saç zararlı faktörlere karşı savunmasız kalır. Sağlıklı saçın düşmanı saç kurutma makineleri, saç düzleştiriciler, rüzgar, güneş, boya ve kimyasal malzemelerdir. Ama çoğu zaman, yıpranmaya müsait saç genetik özelliklere de bağlıdır.

Yıpranmayı tespit edebileceğiniz testler saçlarınızın sağlıklı olup olmadığını kolayca belirlemek için yapabileceğiniz birkaç deney var. Bunlardan ilki büyüteç ile saç uçlarına bakmak: Eğer pek çok saç teli kırık veya açıksa, saçlarınızı kestirmenin vakti gelmiş demektir. Diğer yandan saç kökünü baş ve işaret parmağı arasında tutup uçlara doğru kaydırmak da çok etkili bir test yöntemidir. Uçlara doğru giderken hoş bir duygu hissedersiniz. Eğer saçınız sağlıklıysa, bu hareketi ters yöne yaptığınızda da aynı duyguyu hissedersiniz. Ancak saç yıpranmışsa, saçınız sert gelecek ve hatta ince bir ses bile duyacaksınız.

Saç için acil durum çözümleri

Saçınızı onarmanız için günümüzde çok çeşitli seçenekler var. Şampuan ve saç kremi saç bakımında çok önemli bir role sahip. Proteinlerle zenginleştirilmiş ve saç kökünü nemlendiren, PH dengeli bir ürün kullandığınıza emin olun. Eğer saç fiberi kırıksa, çeşitli bakımlar, saç maskeleri veya serumları ile acil bir nemlendirme bakımı uygulamak gerektirir.

Eğer saçınız güneşe veya rüzgara maruz kalacaksa, önceden saçı kaplayan önleyici bir maske uygulamakta fayda var. Bu maske olumsuz etkenlerin saça nüfuz etmesini önler.

Saç uçlarınızı düzenli olarak kestirmek de yıpranmanın en görünür olduğu bölümlerden kurtulmanın ve saçın sağlığını korumanın bir parçasıdır. Eğer saçınız yıpranmışsa, saç kurutma makinesi veya saç düzleştirici kullanmamalısınız. Çünkü bu cihazlar saçınızı daha fazla yıpratır.

Saç derisindeki doğal yağları saçınıza yaymak için duşa girmeden önce saçınızı taramak da iyi bir alışkanlıktır.

Başa dön