Domestos'tan çözüm önerileri

Kurumuş lekelerde bile etkili yeni Domestos Hijyenik Leke Çıkarıcı ile çamaşırlarınız güvende!

Yeni domestos hijyenik leke çıkarıcı’ya neden ihtiyacım olsun ki?

 • Toz ve sıvı formatta olan yeni Domestos Hijyenik Leke Çıkarıcı ürün grubu (Sıvı olan Tüm Çamaşırlar ve Beyaz ve Açık Renkli Çamaşırlar ve toz olan Beyaz ve Açık Renkli Çamaşırlar) ile dolabımızdaki tüm çamaşırlarda lekeleri çıkarmak, hijyen sağlamak artık çok kolay! Ayrıca Tüm Çamaşırlar varyantı ile renkli çamaşırları renklerine zarar vermeden temizlemek, Beyaz ve Açık Renkli Çamaşırlar beyazlarınızı da daha beyaz yapmak mümkün.

Lekelerle mücadelede bizim de dikkat etmemiz gereken püf noktaları yok mu?

Dikkat etmeniz gereken ilk kural: En iyi müdahale leke oluştuğu anda yapılandır. Ancak çoğumuzun yaptığı gibi yeni oluşmuş lekeyi, sabunla çıkartmaya kalkışmak yanlıştır. Lekenin sabitlenmesine yol açabilir.

Temizlemeye başlamadan önce lekenin üzerindeki fazla sıvıyı bir kağıt havlu yardımıyla almanız iyi olur; eğer varsa çamur vs. gibi kurumuş kalıntıları ovalayarak çıkartabilirsiniz.

Ön işlem uygulamalarını, önce kumaşın görünmeyen bir kısmında deneyin ki, risk almamış olun.

Lekeli bölgeyi silerken, koyu renkli ya da tüy bırakan bezler kullanmayın.

Ya doğru işlemi uyguladığım halde leke çıkmazsa?

 • Doğru işlemi uyguladığınız halde leke çıkmamışsa işlemi tekrarlayın. Ancak iki yıkama arasında kesinlikle kurutucu ya da ütü kullanmayın.

Peki her lekede aynı işlemi uygulamak doğru mu?

 • Hayır! Her lekenin kendine özgü bir yapısı vardır. Bunları protein bazlı lekeler, yağlı lekele, tanen lekeleri, renkli lekeler, kombinasyon lekeleri ve zor lekeler olarak çeşitlendirebiliriz.

Protein bazlı lekeler derken

 • Kan, idrar, dışkı, kusmuk, peynir, yumurta, süt, krema, puding, bebek maması, çamur, dondurma lekeleri gibi
 • Sıcak su bu tip lekeleri sabitler, bu yüzden lekeyi mümkün olduğunca tazeyken soğuk sudan geçirmek gerekir. Daha sonra Domestos Rengarenk ve toz deterjan ile ılık suda yıkayabilirsiniz.
 • Eğer kurumuş bir leke ile karşı karşıyaysanız, yıkama öncesinde soğuk suda Domestos ile bastırma yapın. Ancak kan lekesi üzerine direkt uygulama yapmayın!

Çok kolaymış! yağlı lekelerle baş etmek daha zor galiba?

 • Püf noktasını bildikten sonra sorun yok!
 • Tüm katı ve sıvı yağlarda, el losyonu, yüz kremi, mayonez, salata sosu, kol ve yaka kirlerinde yıkama öncesi Domestos Rengarenk’in doğrudan uygulanması ya da bastırma yöntemi işinizi kolaylaştırır. Ancak lekeyi Domestos Rengarenk ve toz deterjan ile birlikte kumaşın elverdiği en yüksek sıcaklıkta yıkamanız gerekir.
 • Sentetil lifler, polyester, akrilik kumaşlardaki yağlı lekeleri çıkarmak daha zor olabilir.

Sık sık üzerimize çay, kahve ya da meyve suyu dökeriz. Bu tarz lekelerde ne yapmalı?

 • Tanen lekeleri dediğimiz bu tip lekelerde kumaşı elverdiği en yüksek sıcaklıkta Domestos Rengarenk ve toz deterjan ile birlikte yıkayın.
 • Kesinlikle sabun ve ön işlem uygulamayın.
 • Sıcak suda yıkama yapılmıyorsa, yıkama öncesi Domestos Rengarenk ile direkt uygulama yapın; eğer leke çıkmazsa (kumaş elveriyorsa) yıkama sıcaklığını artırarak tekrar deneyin. Sıcaklık artırılamıyorsa yıkama işlemini tekrarlayın.

Ve Korkulu rüyamız: renkli Lekeler!

Gerçekten de çıkarılması en zor olandır. Hardal, kiraz, böğürtlen gibi meyveler renkli lekelere neden olurlar.

Bu durumda tanen lekelerinde uygulanan işlemin aynısı uygulanır.

Peki ya kombinasyon lekeleri ve zor lekeler?

Salçalı yemek suyu, ruj, ayakkabı boyası, çikolata, fondöten lekeleri kombinasyon lekelerindendir. Bu tarz lekeler birden fazla lekeden oluşur.

Lekenin ilk önce varsa protein bazlı bölümünü çıkarmak için leke soğuk suyla akıtılır ve düşük sıcaklıkta yıkama yapılır. Böylece lekenin protein içeren kısmı kumaşa sabitlenmemiş olur. Lekenin yağlı kısmı hala çıkmamışsa o zaman sıcaklık artırılarak yıkama tekrarlanmalıdır.

Karışık gibi mi gözüküyor? Aslında değil, kombinasyon lekesini birden fazla lekenin kumaş üzerinde aynı yere uygulanması olarak düşünebilirsiniz.

Zor lekeler ise hiçbir deterjan veya leke çıkarıcı ile tamamen çıkaramadığımız tükenmez kalem, boya, mum, sakız, pas, sandık lekeleridir. Bunları özel işlemden geçirmek gerekir.

Peki ya bu ürünleri çamaşırlar dışında kullanmak istesem?

 • Mümkün! Bu ürünü koltuk, halı ve döşemelerde, mutfak, lavabo ve birçok sert yüzeyde kullanma talimatına uygun olarak kullanabilirsiniz.
 • Beyaz çamaşırlarınızı, ön yıkamalı programda yıkayacaksanız Domestos Ultra Çamaşır Suyu’nu kullanmanız önerilir. Ana yıkama programını kullandığınız takdirde Yeni sıvı veya toz Domestos Hijyenik Leke Çıkarıcı Beyaz ve Açık Renkliler’den yararlanabilirsiniz.
Başa dön